Az Én szervezetem: A Fül.
A hallószerv következik kedves olvasóm! A szem és a fül nélkül aligha tudnék említeni tökéletesebb érzékelő szervet. E két szerv színesebbé és élvezetessé teszi a körülöttünk lévő világot. Így számunkra a világ nem csak színes nyüzsgő látvánnyal tarkított hanem, a legkülönfélébb hangokban is bővelkedik.
Ami számomra is megdöbbentő hír, hogy a fülkagyló kinézetre olyan, mint egy anyaméhben fekvő kisbaba. Nézd csak meg bátran! A fülcimpa a fejnek felel meg. De a többi hasznos és érdekes tudnivalót, inkább magától a Fültől kérdezném.
- Drága Auris barátom hallasz?
- Persze, hogy hallak mesélj, mit tehetek az érdekedben, mi újság?
- Igazából bőven elég, az egyikőtök segítsége is nekem.
- Na, miben segíthetek?
- Szokásos köreim futom, szeretném megkérdezni, hogy mi a feladatotok a szervezetben? Szeretném, ha erről mesélnél nekem.
- Örömmel!
- Kívülről, ha befelé haladsz ebben a barlangszerű alagútban, láthatod, hogy 3 részre vagyunk felosztva. Külső rész, közép és belső fül! Irtó fontos minden egyes állomásunk. Az egyik nem működik, a másik nélkül ugyanis a hanghullámmal van dolgunk, ami 16 Herz és 20.000 Herz közötti tartományban mozog. Nagyon oda kell figyelni a szortírozására szétválasztására. Amit persze az AGY dolgoz fel, magyarul értelmezi a beérkező általunk finomított hangot.
- Mi értelme a külső fülnek?
- Ebben a szakaszunkban a porcok és csontok alkotják a fülcimpát. Rá azért van szükség, hogy felfogja a beérkező hanghullámokat, úgy, mint egy tölcsér. Ebben a szakaszban termelődik faggyúmirigyek segítségével a fülzsír. Fülzsírnak áldott jó szerepe van.
- Éspedig?
- Elpusztítja a gombákat, baktériumokat is és még a vírusokat is. Mivel zsíros állagú ezért védőszerepe is van az alatta lévő bőrt védi a kiszáradástól és az esetleges nedvességtől is.
- A külső fül, belső határánál a dobhártyát találod még. Itt kezdődik a középfül szakasza.
- A dobhártya ez egy nagyon aprócska lemezke szerű vékony, tölcsér alakú bőrhártya. Mihez kell?
- Abban nyújt nagy segítséget a dobhártya, hogy összegyűjti a hanghullámokat, melyek megrezegtetik őt és ilyen formában tudja továbbítani a hallójáratba. A dobhártya a középfül 3 darab csontjához csatlakozik így a hang ezután a hallócsontocskákhoz kerül. Ott a kalapácscsonton áthalad az üllőcsonton át a kengyel csontig. A kengyel csont kapcsolatban áll a belső füllel. Amíg mozgásban van a kengyel ezt a mozgást továbbítja, és a rezgéseket felerősítik a belső fül folyadékkal teli részéhez, a csigához.
- Csiga?
- Úgy van, a belső fülben dolgozik az a csont, ami úgy néz ki, mint egy kis csiga.
- Vagy úgy!
- A csigában laknak az érzékeny csillósejtek. Ők a belsőfülben található folyadék mozgására reagálnak, arra mozognak amerre a folyadék. Mint ahogyan tengervíz és a korallok, vagy tengeri növények teszik. Lengedeznek a csillósejtek jobbra aztán balra előre vagy akár hátra.
Ez azért fontos, mert az mozgásukkal elektromos jelet képesek létrehozni és ezzel az elektromos Morzé jellé kommunikálnak az Aggyal.
- És mit találsz még a belső fülben? Kedves Szív barátom?
- Na, mit?
- Hát nem is tudod?
- Nem én!
- Az egyensúlyérzékelő szervet.
- Tényleg itt laknak?
- Igen!
- Ohh hát nem is sejtettem!
- Más néven fültornác barátaim, itt azok a receptorok tartózkodnak, amelyek a test egyensúly tartásáért felelnek. Amit benne találsz az, az aprócska mészkristály. Tömlőcske, zsákocska, félkörös ívjáratok, ezek a részecskék mind-mind vízben folyadékban úszkálnak. A mészkristály, a tömlőcske, és a zsákocska ad felvilágosítást az Agynak a fej térbeli elhelyezkedéséről. A félkörös ívjárat pedig a mozgás milyenségét segíti megkülönböztetni a lassú vagy gyors a mozgást.
A mészkristályok a zsákocskában és a tömlőcskében foglalják el a helyüket. Zsákocskában és a tömlőcskében hosszú nyúlványokat találni, amin szőrsejtek vannak a szőrsejteken, kocsonyás állagú kis gömböcske van, ebben csücsülnek a kálcium- karbonát kristályok. Na Őket érzékelik a szőrsejtek. A Helyzetérzékelő szervedből az ingerület a VIII. Agyidegen át a nyúltagyon keresztül majd a hídon áthaladva eljut a KözépAgyba. Itt továbbítódik az inger a gerincvelőbe, onnan az izomzatodba aztán találkozik a szemmekkel és a KisAggyal . Majd az Agykéreg a végső állomása.
- Tehát a KisAgy az egyensúlyozás fő irányítótornya!
- Értem! - Ezt is megtudtam boldog vagyok!
- Segíthetek valamit a működésetekben Fül?
- Talán annyiban segíthetsz, igen, hogy egyenletes hőmérsékletben legyen részünk ne érjen nedvesség sem.
- Remek továbbítom a kérésed a megfelelő helyre.
- Sziasztok fülecskék!
- Szia Szív!
Ezt a mesét írta: Szabó Zsófia Amatőr Író
Szabó Zsófia vagyok két eleven gyermek édesanyja. Hogyan is keveredett toll a kezembe és hogyan is kapcsolódtak egymás után sorban a sorok, mondatok amiből végül 146 oldalas mű lett? 2004 októberében sikeres gyógymasszőri vizsgát tettem, Édesanyám bátorítására ezzel párhuzamosan a Sote Orvosi Egyetem zöld fülű dietetikus hallgatója lettem. Imádat volt hallgatnom minden egyes órát. Sajnos a diplomát nem sikerült...