Kép forrása: pixabay.com
A gyémántszőrű csikó.
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy király és annak egy gyönyörű, kedves lánya. Búsult is, amikor a leány eladósorba került, hiába tudta, hogy ez a nap is eljön egyszer. Mit ér a hatalmas birodalom, az óriási palota, a sok hű szolgáló és a négylovas hintó, ha elveszíti azt, akit a világon a legjobban szeret? Lassan megbékélt vele, hogy ez az élet rendje, így amikor elérkezettnek látta az időt, egy borús májusi napon magához hívatta leányát azzal, hogy kérőt fog keresni neki. De nem akármilyet ám! Megszólalt ekkor a király, szigorú hangon:
Összehívta aztán udvari szolgáit, hogy induljanak útnak, s keressék meg a gyémántszőrű csikó gazdáját, mire a javasasszonyok azt a tanácsot adták, hogy a birodalom leggazdagabb emberének háza táján kell kutakodniuk.
Elindultak hát a hű szolgák, hat nap, ha éjen át keresték a legvagyonosabb embert, de sehol sem lelték. A hetedik napra elfáradtak, s egy erdő szélén megpihentek. Éppen hogy leheveredtek a fűre, az utat szegélyező fák mögött, egy takaros kis parasztház udvarán megpillantották a gyémántszőrű csikót, amint békésen legelészik.
Tanakodtak, biz’ itt valami tévedés történhetett, hiszen a javasasszonyok váltig állították, hogy a legmódosabb embert kell keresniük, s ők csodásabbnál csodásabb palotákban jártak hat nap, hat éjen keresztül, s egyikben sem találták a csikót, hanem ennek az egyszerű parasztháznak a kertjében leltek rá.
Kijött a hangos szóra a házigazda, s a következőket mondta a szolgáknak:
Elhitték a szolgálók a parasztember szavait, csupán azon csodálkoztak, mégis kitől és hogyan vásárolhatta meg a gyémántszőrű csikót, ha gazdagságát nem aranyban mérik.
Igazat beszélt az ember, s mivel nemcsak szorgalmas, de jószívű is volt, az istállójába vitte a csikót, etette-itatta, asszonya dédelgette, de azon az éjjelen, a koromsötétben még nem látták, hogy gyémántból van a szőre. Másnap, a reggeli napfényben vették észre, hogy különleges csikó az s ugyanolyan szeretettel bántak vele, mint többi állatkájukkal, szép pej lovukkal, tehénkéjükkel, hűséges kutyájukkal.
Hamar hozta hintón az udvari küldött a királyt s egy szem leányát. Megcsodálták ők is a gyémántszőrű csikót, szóba elegyedtek a háziakkal, akik mindenféle földi jóval kínálgatták a vendégeket. A király azt mondta a házigazdának, annyi aranyat ad neki, amennyi elfér a kamrájában, lánya kezét pedig valamelyik délceg fiának adja a három közül, ha az elfogadja feleségnek a királykisasszonyt.
Aki nem hiszi, járjon utána és szedjen egy barackot arról a csodaszép fáról.
Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!
Ezt a mesét írta: Simon Rita amatőr író
Hosszú éveket töltöttem otthon a gyerekeimmel és eleinte azt gondoltam, a világ bezárul majd számomra, de szerencsére nem így történt. A séták és éjszakázások alatt rengeteg regény, novella és egyéb írás körvonalazódott a fejemben, amelyeket később papírra vetettem. Két könyvem jelent meg eddig, A Tulipános Kocsma című, vidéki kisregény és a Holló szerelme című, 16 éven felüleiknek szóló romantikus m...