Néphit szerint így szólt a történet. S Boldog-kő vár legendája lett. Betört, dúlta hazánkat a tatár, Gyilkolt és ölt a kegyetlen barbár.
Tatárral küzdött harcolt a magyar, A nagy túlerővel szemben bátran. Vérét adta, sajnos nem bírt vele. Így a fontos csatát el vesztette.
IV. Béla király menekült, Hernád felé tartott egyedül. A faluban csak egy embert talált, Ki ráismert, segítséget kínált.
A szegények ruháját vegye fel, Pár napig a pincében bújjon meg. Portyázhat jöhet erre még tatár, A kegyetlen félelmetes barbár.
Bizony úgy lett, alig telt el egy nap, Megjelentek vágtatva vagy százan. Vezérük kérdezte, fenyegette, Bodó úgy tett mintha süket lenne.
Unták és hagyták, bolondnak hitték, Indultak, mentek, nagyon siettek. Örült amikor végre elmentek, Szólt a királynak, hogy előjöhet.
Béla király megköszönte neki, Hogy kész volt segítségére lenni. A királynak még lovat is adott, Mindenki várta őt, Budán nagyon. Ment hiszen a feladatok várták, Erős király kellett országának. Azon volt hogy békét teremtsen. Megvédje országot, magyar népet.
Jött a jó hír, elhagyták országot, Megszabadult népünk a vad tatártól. Épültek és magasodtak várak, Köszönjük IV. Béla királynak.
A király építette országot, Népének akart több biztonságot. Bodó megtudta él a király, Készült vitte neki ajándékát.
Ment hét szekér gyümölccsel Budára, Szekerek bakjain ült hét lánya. Aszalt gyümölcseit ott eladták, A várban mindenki így jól járt.
A király Bodót megjutalmazta, Két falut és környékét neki adta. Aszaló Bodalló legyen övé, Építse és védje ameddig él.
De IV. Béla feltételt szabott, Erős kővárat kell építeni ott. Mellyel megvédheti a környéket, Faluk népein pedig segíthet.
Majd meg köszönték királynak tettét,
Mári legkisebb lánya hazafelé.
Kitalálta a furfangos tervét,
Hogy a várat mégis felépítsék.
A királyné meg hívta őket bálba,
Kik ott voltak látták milyen szépek. Férjhez ahhoz a férfihoz mennek, Ha segítve várat építenek.
A bálban ők voltak a legszebbek, Leggazdagabb urak mindent megtettek.. Ahol meg is kérték a kezüket, Várépítésbe beleegyeztek.
A hét lányt akkor ott eljegyezték, A várat hét évig építették. Kezdetben még Bodókőnek hívták, Hét esküvőt egyszerre tartották.
A Bodó tündérek férjhez mentek, A király is ott volt esküvőjükön. Szép gondolata lett a királynak, Hívják ezentúl Boldog-kő várnak.
Békében és megértésben éltek, A falu népeinek jót tettek. Más a Néphit, más a történelem, Még ma is áll a vár, ami lényeg.
S áll még Boldog-kő vára, A régi idők bástyája, Akkor ott még hősök lakták, Erejüket is csodálták.
Megmaradt a hősök álma, Idő viszi, csend vigyázza.
Magyarország egyik legszebb vára,
Az érdeklődőket mindig várja.
Megjegyzés:. De a történetnek utána lehet olvasni. Versben így írtam le egyik történetét.
|
Ezt a mesét írta: Erdődi Attila amatőr író, költő
2004-ben jelent meg első verses kötetem Versek címen .Magán kiadás , de a Könyvtárellátó is segített forgalmazásában . 2004-től vagyok az Amatőr Művészek Forumán és vagy Pieris oldalon Etele néven verseimmel írásaimmal . Ott megtalálható és olvasható 190 versem. 2016-ban az Info-Szponzor Kft kiadásában jelent meg Versekbe írt világom címen kö...