Kép forrása: pixabay.com
Ördög bújjék a bocskorába!.
Egy napon fiatal cipészmester tévedt Szen’mártonba. Nem tudni pontosan honnan jött, de bizonyosan nem a jászságból. Az is lehet, hogy tót volt, de az itteni nép csak „gyüttmentnek” nevezte. Mikor már két kiló sót megevett a faluban, feleségül kérte az özvegy varga lányát. A varga csakis szorgos embernek szánta egy szem leányát, ezért nagyon megörült a jóravaló kérőnek. S mikor már a lakodalmat is megülték, beállt az apósa műhelybe a kaptafa mellé. Innestül fogvást együtt éltek mind a hárman: az öreg varga, s az ifjú házasok.
De bizony az új ember zsugori volt, ahogyan az apósa is, a fiatalasszony meg igen csak rátarti. A pénzüket minden este megszámolták, kapcába tekerték, s az új csizmák száraiba dugdosták, hátha megfiadzik tavaszra.
Történt pedig, Karácsony tájékán egy hideg téli napon, hogy kopogtattak a varga házának ajtaján.
Szaladt is az asszony,, hogy széjjel nézzen, s látja ám, hogy egy meztéllábas koldus áll az ajtóban:
Kicsi idő múlva ismét kopogtattak, s most az öreg varga ment ki ajtót nyitni:
Kinyitotta az ajtót és látja, hogy ott áll a koldus.
Alig telt el kis idő, ismét kopogtattak. Most aztán nagyon megharagudott az ifjú ember is:
Kinyitja az ajtót, hát ismét a koldus állt ott:
Az ifjú ember morgolódva oltotta el a petróleumlámpát s mindannyian nyugovóra tértek. Az esti csendben csak egy síró hegedű távolodó hangját hallották.
Másnap korán ébredtek, s nem is gondoltak többé a hívatlan vendéggel. De bizony attól a naptól kezdve az ifjú cipész bárhol is hegedűszót hallott jártában, keltében, csízmái azonnal elkezdtek topogni, lépni, bokázni, forogni, szökellni, ugrani, majd ütemre kopogni. Hiába is csitította, ütötte a szárait, annál inkább táncra perdültek. S míg szólt a muzsika nem is bírták abba hagyni. Az ember pedig füttyentett, rikkantott, figurázott, dobbantott, kurjongatott és danolt kedvére. A csizma meg vitte gazdáját, futott a legelső csárdáig, ha meghallotta a muzsikaszót. Ropta naphosszat, táncolt és mulatott, s az egykoron jóravaló ifjú cipészmester mind elherdálta, elverte az összes kapcába rejtett, megspórolt pénzüket.
Ezt a mesét írta: Tóth Marianna meseíró
Kunszentmártonban élek, 1963. november 1-én születtem Szentesen. Kisgyermekkorom nagy részét nagyszüleimnél, Alattyánon és Csépán töltöttem, ahol megismerkedtem a falusi emberek életének szépségeivel és nehézségeivel. Iskoláimat Kunszentmártonban, Szarvason, Budapesten, Szegeden és Debrecenben végeztem az óvónői pályához kapcsolódóan. Az óvodapedagógia sajátos eszközrendszere lehetőséget adott arra, hogy a művé...
Harangi Árpádné
2023-06-10 08:17
Szia! Nagyon megtetszett a mese és ha nem haragszol hangosmese lett belőle. Ha nem jó akkor leveheti Gábor. Szívesen olvastam fel.