A nyár a szabadságról, a játékról és a spontaneitásról szól – legalábbis a gyerekek számára. A felnőtteknek gyakran inkább kihívás: az iskolai és óvodai struktúrák megszűnnek, a hétköznapok kiszámíthatósága hirtelen szertefoszlik, és marad a sok-sok szabadidő, ami elsőre csodálatosan hangzik, de hosszúbban gondolkodva fárasztó is lehet. A napirend fellazul, a lefekvőidő kicsúszik, a gyerekek figyelme szanaszét szalad. Mindez teljesen rendben van – de van egy egyszerű, varázslatos eszköz, ami segíthet abban, hogy egy kis rendet vigyünk a nyári zűrzavarba. Ez pedig: a mese.
Miért fontos a napirend nyáron is?
Nem a sótlan percre pontos beosztásról van szó, sokkal inkább arról, hogy a gyerekek – főként a kisebbek – számára a nap ismétlődő elemei biztonságérzettet adnak. Ha egy kisgyermek tudja, mi mi után következik, kevésbé szorong, és jobban tud alkalmazkodni a napi helyzetekhez. Egy lazább napirend nyáron is segít a nyugodtabb családi élet kialakításában. Emellett a szülők is könnyebben tudnak tervezni, ha bizonyos időpontokhoz vagy eseményekhez (pl. alvás, étkezés, pihenés) kapcsolódik valamilyen ismert rutin.
Hogyan segít a mese a napirendben?
A mese és a mesemondás egyfajta varázslat: megnyugtat, elcsendesít, átkapcsol egy másik lelki állapotba. A gyerekek észrevétlenül vonódnak be, és ha rendszeresen ugyanabban az időpontban vagy helyzetben hallgatnak mesét, az segítő válaszokká alakulhat viselkedésben is. Lefekvős előtt, uzsonna után vagy délutáni pihenőidőben a mese olyan biztos pont lehet, ami kicsiknek és nagyoknak egyaránt kapaszkodót ad.
Reggel indításkor egy kedves mese segíthet felébreszteni a fantáziát, előkészíteni a napot. Napközben, amikor már lankad a figyelem, vagy elfáradnak a játékban, a mese megnyugtathat, kicsit áthangolhatja a nap menetét. Esti elcsendesedéskor pedig a mese szinte varázsszer: átsegít az elalváshoz vezető állapoton.
Mesélés a gyakorlatban
Nem kell hosszú mesekönyvekre gondolni: néhány perc, egy vers, egy kis hangosmese is bőven elegendő. A lényeg a rendszeresség és a kapcsolódás.
A legegyszerűbb, ha a nap bizonyos pontjaihoz kapcsoljuk: például minden nap ebéd után 10 perc mesehallgatás, vagy az esti pancsolás után jön a meseidő. De építhetünk kuckót is a mesének a kertben vagy a nappali egyik sarkában, ahol mindig lehet olvasni, hallgatni, elvonulni.
Utazáshoz, strandoláshoz is vihető a mese: egy könyv a táskába vagy egy hangosmese a telefonra mindig jó szolgálatot tesz. Akár egy hűs fa árnyékában, akár a kocsi hátsó ülésén is bekuckózhatunk a történetek világába.
Ne feszülj rá, ha kimarad
Nyáron minden kicsit lágyabb, lazább – és ez így van jól. Ha egyik nap nem fér bele a mese, ne érezd hibának. A mese nem feladat vagy teljesítendő program, hanem lehetőség: kapcsolódás, érzelem, pihenés, kaland. Minél gyakrabban adjuk meg ezt a lehetőséget a gyerekeknek (meg magunknak is), annál több jót hoz az életünkbe.
A mesék segítenek részekre tagolni a napot, lelassulni, kapcsolódni, elengedni a feszültséget. A nyári szabadságban is jó, ha vannak ezek a "varázspontok" a napban.
Ezt a cikket írta: Kőszegi-Arbeiter Anita hivatalos szerző
Kőszegi-Arbeiter Anita vagyok, két kislány boldog édesanyja, másodsorban meseíró, aki imád olvasni és történeteket kitalálni. Kezdetben fantasy és thriller novellákat írtam, aztán Csenge lányom elérte azt a kort, amikor a mesék akkor a legizgalmasabbak, ha ő is a részese lehet. Így hát együtt, kettőnk fantáziájának segítségével alkotunk meg új világot, ami tele van csodával és varázslattal. Minden este e...