Barion Pixel

Milyen előnyei vannak a rendszeres olvasásnak?

Az olvasás nagyon jó szórakozási és informálódási lehetőség, sajnos azonban ma hazánkban a rendszeresen olvasók aránya rendkívül alacsony. Pedig milyen sok előnye van annak, ha olvasunk!

Milyen előnyei vannak a rendszeres olvasásnak? 

Az olvasás nagyon jó szórakozási és informálódási lehetőség, sajnos azonban ma hazánkban a rendszeresen olvasók aránya rendkívül alacsony. Pedig milyen sok előnye van annak, ha olvasunk!

Nemrég voltam Balatoni József, alias Jocó bácsi KamaszkÓr előadásán, ahol egy nagyon riasztó adattal szembesültem. Ma, az általános iskolából kikerülő gyerekek 40 %-a funkcionális analfabéta! Ez azt jelenti, hogy az ilyen gyerekek hiába jártak iskolába és végezték el a 8 általános iskolai osztályt, mégsem képesek úgy olvasni, hogy megértsék az adott szöveget, de a saját örömükre sem képesek olvasni. A 40 % rendkívül magas! Az olvasás egy alapképesség, amely nemcsak abban merül ki, hogy ismerjük a betűket, hanem azt is jelenti, hogy értelmezni, megérteni is tudjuk azt, amit elolvastunk, sőt, örömöt lelünk ebben a tevékenységben.

Az tehát még kevés, hogy az iskolában megtanulja a gyerkőc a betűket, gyakorolni is kell, hogy ez a képesség megszilárduljon. Természetesen az olvasásnak azon túl is vannak előnyei, hogy meg fogjuk érteni, ez elénk tett irományokat.

 

Érvek az olvasás mellett  

Fejlődik a szókincsünk: azzal, hogy sokat olvasunk, a szókincsünk is bővül. Kutatások bizonyítják, hogy azok, akik sokat olvasnak sikeresebben, pontosabban és könnyebben tudják kifejezni magukat, legyen szó a véleményükről vagy az érzelmeikről.

Fejlődik a koncentrációnk és a figyelmünk: az olvasás bizony koncentrációt igényel, ami az olvasás tanulásakor még nehéz lehet, de ahogy egyre többet gyakorlunk, ez is folyamatosan fejlődik. És nemcsak az olvasás közben fogunk tudunk egyre jobban koncentrálni, hanem az élet számos más területén is.

Fejlődik a képzelőerőnk: sokak világlátása csak addig terjed, amíg egy adott eseményt vagy dolgot képesek elképzelni, és bizony rengetegen vannak, akik meglehetősen szűk keretek között gondolkoznak. A könyvek olvasása azonban kiszélesíti a látómezőnket, más nézőpontokat, véleményeket, eseményeket, ismereteket tár elénk, ennél fogva a képzeletünk is szélesebb spektrumon képes majd működni.

Jobban fog menni a tanulás: értő olvasás nélkül szinte elképzelhetetlen a tanulás. Vannak persze ma már hanganyagok, melyeket hallgatva ugyancsak lehet tanulni, de még mindig a könyvek rejtik azt a tudást, amit magunkba tudunk szívni. Ha nem megy az értő olvasás, akkor a tanulás is nehézkesebben fog menni. Ám, ha sokat olvasunk, akkor egyre jobban fogjuk érteni is az olvasott szöveget, ez pedig segíteni fog a tanulási képességeink fejlesztésében is.

Csökkenti a stresszt: mai rohanó világunkban a stresszt majdhogynem népbetegségnek számít. Az emberek feszültek, idegesek, ez pedig az egészségükre nézve is nagyon káros lehet. Az olvasás segíthet abban, hogy kikapcsoljuk a külvilágot, figyelmünket pedig valami nyugtató, pihentető dolog felé irányítsuk.

Fejlődik a memóriánk: a könyvek olvasási idej lényegesen tovább tart, mint mondjuk egy filmé. Amíg olvassuk a történetet, ami napikig-hetekig is tarthat, észben kell tartanunk, hogy addig mi történt a szereplőkkel, ennek köszönhetően pedig javul a memóriánk.

Kőszegi-Arbeiter Anita, hivatalos szerző

Kőszegi-Arbeiter Anita vagyok, két kislány boldog édesanyja, másodsorban meseíró, aki imád olvasni és történeteket kitalálni. Kezdetben fantasy és thriller novellákat írtam, aztán Csenge lányom elérte azt a kort, amikor a mesék akkor a legizgalmasabbak, ha ő is a részese lehet. Így hát együtt, kettőnk fantáziájának segítségével alkotunk meg új világot, ami tele van csodával és varázslattal. Minden este e...

Sütibeállítások