Kép forrása: pixabay.com
Az epreskerti csókalányok.
Élt valahol messze-messze - talán a Szen’mártoni Telekparton - egy szegény ember meg egy szegény asszony. Volt azoknak három semmirekellő fia, akik naphosszat csak otthon heverésztek. Dolgozni nem akartak, csak az eget bámulták kitartóan. Ezért a jóravaló, öreg szüleik igencsak szomorkodtak. Egyszer meg is kérdezte a legidősebb:
A legény még gyorsan megszalonnázott az út előtt, az anyja pedig a nyakába akasztott egy üres tarisznyát, azzal el is indult. Ment mendegélt a kocsiúton, már majdnem beesteledett, el is tévedt, de sehogy nem találta azt az aranyos Epreskertet.
Éppen vissza akart fordulni, amikor látja ám, hogy az útszéli tócsában kiáltozik egy picinyke kis hernyó:
Azzal gyorsan tovább is állt. Ahogy haladt az úton látja ám, hogy a messzi távolban erősen fénylik valami.
Így is tett és nemsokára oda is ért a kerthez.
A legény hitelen lekapta a lábáról a csizmáját, de édes jó Istenem, abban a pillanatban, ahogy csikordult a csizma talpa, nagyot dördült az ég, hatalmas szél kerekedett, s váratlanul elibe röppent három fekete csóka. Nagy mérgesen lecsipkedték a fáról az összes epret és olyan gyorsan eltűntek, ahogyan jöttek. A legény fel sem ocsúdott a meglepetéséből, az epreknek hűlt helyét találta. Kicsinykét még ott állott a fa alatt, aztán lehorgasztott orral szégyenkezve hazaballagott.
Otthon még nagyobb lett a szomorúság, ahogy megtudták, hogy a legény eper nélkül jött haza.
Telt, múlt az idő megszólalt a középső fiú:
Az anyja őt is megszalonnáztatta, feltarisznyázta, s ez a legény is útnak eredt, mint a bátyja.
Ment ő is nagy sebesen, hogy mielőbb a kerthez érjen. Már a bocskor is hólyagosra törte a lábát. Gondolt egyet, levetette, a hátára kapta s így haladt az úton nagy sietve, amikor meglátta a tócsában a pici hernyót:
Ő is úgy otthagyta az esdeklő kis pondrót, hogy vissza sem nézett. Egyszerre csak látja ám a távolban, hogy valami nagy fényesség világít a horizonton.
Amint kigondolta, úgy is tett. Megragadta a feje fölött az ágat, amikor az hirtelen ketté törött. No hiszen lett akkora égzengés, szélvihar, olyan hangzavar hogy a legény majd lepottyant az eperfáról. Abban a pillanatban rettenetes szárnysuhogással megjelent a három csóka, lecsipkedték a fáról az összes epret. A legény még csak szóhoz sem jutott, már el is tűntek amilyen gyorsan jöttek. Mikor pedig felocsúdott a meglepetéséből, lemászott a fáról és nagy búsan hazabandukolt. Kettőt sem szólt a többiekhez, naphosszat csak rídogált.
Megunta ezt hallgatni a legkisebb fiú és gondolt egyet.
Ment a legény, mendegélt, már fél napja úton volt, amikor meglátta a tócsában a kis pondrót. Olyan keservesen kiabált, hogy a legény rögvest odafutott hozzá és azonnal kikapta a pocsolyából.
A legény úgy gondolta, hogy mit sem tud kezdeni egy rozsdás dróttal, de szépen megköszönte, majd továbbindult. Azután ismét csak mendegélt, s meglátott a távolban valami fényességet.
Nosza, elkezdte szaporázni a lépteit, hogy mihamarabb oda érjen. Ahogy közeledett, hát látja ám, hogy a kert összes fája roskadozik a bűbájos epertől.
Közelebb lopakodott, hogy jobban szemügyre vegye az ínycsiklandó gyümölcsöket, s mivel nem látott egy fia lelket sem ott, leült a fűbe, szép csendesen levetette lábáról a csizmáját. Hátára kötötte, s elkezdett felfelé mászni a fára. Mászott, nyújtózkodott, kapaszkodott, átölelte a fa törzsét, és közben minduntalan a bűbájos epreket bámulta.
Gondolta magában:
Ahogy kigondolta úgy is tett. Szép óvatosan leszakított egy bűbájos epret, aztán a másikat, és a harmadikat. Már éppen az utolsót akarta leszakítani, amikor rosszul nyúlt érte, és véletlenül a földre ejtette.
No hiszen, kerekedett akkora szélvihar, lett is olyan égzengés, dörgés, villámlás, hogy a legény majdnem leesett a fáról. Hirtelen, csak a semmiből ott termett a három koromfekete csóka, s a fa körül keringve dühösen keresték az epreket. Amint meglátták az egyik ágon a legényt a teli csizmaszárakkal, éktelen haragra gerjedtek, elkezdték csípni, vágni, karmolni. A legény megijedt, még a fáról is lepottyant, ahogy megpróbálta elzavarni a gonosz madarakat. Kapkodott, csapkodott össze-vissza, amikor eszébe jutott a rozsdás drót darab. Belenyúlt a tarisznyába, megmarkolta erősen, majd jó magasra feldobta. Hát láss csodát, a rozsdás drót arany hurokká változott, a legmérgesebb csóka lábára tekeredett, a legény pedig gyorsan lerántotta magához a földre. Abban a pillanatban a fekete csóka csodaszép leánnyá változott. A legény szája tátva maradt a csodálkozástól:
Ekkor a legény szépen kézen fogta a gyönyörű lányt, hazavezette szülei házába a nővéreivel együtt. Bizony a másik két legénynek is gyorsan megtetszettek az elvarázsolt csókalányok.
Csaptak ám hetedhét országra szóló lakodalmat, a bűbájos eperből pedig lekváros gombócot főztek, s még ma is élnek, ha meg nem haltak.
És hogy szavamat ne feledjem, idős édesapjuknak sem kellett már a pálinka, mert anélkül is boldogan táncoltak, mulattak napestig. Aki nem hiszi, járjon utána!
Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!
Ezt a mesét írta: Tóth Marianna meseíró
Kunszentmártonban élek, 1963. november 1-én születtem Szentesen. Kisgyermekkorom nagy részét nagyszüleimnél, Alattyánon és Csépán töltöttem, ahol megismerkedtem a falusi emberek életének szépségeivel és nehézségeivel. Iskoláimat Kunszentmártonban, Szarvason, Budapesten, Szegeden és Debrecenben végeztem az óvónői pályához kapcsolódóan. Az óvodapedagógia sajátos eszközrendszere lehetőséget adott arra, hogy a művé...