Barion Pixel

A lila Füles meséi - Faragjunk töklámpást!

  • 2024.
    okt
  • 30

A lila Füles meséi – Faragjunk töklámpást!
– Hu, húú… – lépett be Gréti Giza mama szobájába, a fejére borított nagy kendővel. Szerencséjére valamit látott is a vékony szöveten keresztül. Ám így is sikerült nekimennie a lila fülesfotelnek, amiben a n...

Kép forrása: Tengr.ai Image AI

A lila Füles meséi – Faragjunk töklámpást!

– Hu, húú… – lépett be Gréti Giza mama szobájába, a fejére borított nagy kendővel. Szerencséjére valamit látott is a vékony szöveten keresztül. Ám így is sikerült nekimennie a lila fülesfotelnek, amiben a nagyi szunyókált.

– Hu, húú … én vagyok a rémisztő kísértet, ébresztő, Gizella! – folytatta az ijesztgetést a kislány.

A nagyi magában jót mulatott a jeleneten, de azért kellő rémülettel fordult a kísértet felé:

– Jaj, jaj…, kedves kísértet, ne vigyél el, mi lesz, ha hazajön a kisunokám és nem talál itthon?! – siránkozott a nagymama.

– Jól van na… nem viszlek sehová. Én vagyok az, nagyikám! – húzta le a kendőt Gréti, és két nagy cuppanós puszival vigasztalta meg ijedt nagymamáját. – Képzeld a szomszéd utcában egy csomó töklámpást láttunk anyával. Megígérte, hogy majd mi is faragunk itthon. Ugye, segítesz, nagyikám!

– Hát persze, de előbb meséljen nekünk valamit a mi Fülesünk. Aztán ha anya megjön a boltból, majd elkezdjük a tökfaragást.

– Olyan mesét kérek, amiben töklámpások vannak – fordult a fotel felé a kislány, és néhány huhogással nyomatékosította kérését.

– Hagyd már abba a huhogást, Gréti, mert nem hallom mit súg Füles! – kérte unokáját a nagyi, aztán mesélni kezdett.

„Valamikor régen, a Valahol nevű faluban élt egy erdész a családjával. A házuk a falu végén, az erdő közelében volt. A két fia, Emil és Erik izgatottan várta a ma délutánt, ugyanis szüleik megígérték nekik, hogy együtt készítenek egy hangulatos őszi díszítést a ház előtti kiskertbe. Édesapjuk azt kérte a fiaitól, hogy a közeli erdőben gyűjtsenek szép ágakat, leveleket, terméseket, bogyókat.

A fiúk egy óra alatt végeztek is a gyűjtögetéssel, szebbnél-szebb színű leveleket, kék, piros, bogyókat, sokféle termést borítottak ki a teraszon lévő asztalra. De volt ott más is, két méretes narancssárga tök.

– Hurrá! – ujjongott Erik – tököt fogunk faragni!

Miután a szülők átnézték a fiúk gyűjteményét, együttesen neki is láttak a tökfaragásnak. Anyukájuk néhány vázlatrajzot készített ötletadónak, persze a két fiú teljesen másfajta tökarcot képzelt el és rajzolt rá fekete filctollal a sárga tökökre. Apa végezte el a nagyobb, veszélyesebb vágásokat, az anyukára maradt a magozás. A fiúk pedig végre elkezdhették a faragást. Egész jól sikerült mindkét töklámpás, kezdődhetett a díszítés. A kiskert közepébe állították a két tököt, köréjük rendezték a leveleket, ágakat, terméseket. Igazán szép színes összeállítás készült, már csak a világítás hiányzott a töklámpásokból. Lassan sötétedni kezdett, így az anyuka kihozta a mécseseket, aztán együtt gyönyörködtek az alkotásukban. A szép látványhoz még meleg tea meg mézes keksz is járt a dolgos kezeknek.

– Azért a mécseseket fújjátok el! – kérte a gyerekeket az édesanyjuk, aztán nyugovóra tért a család.

A közeli kiserdő szélén éldegéltek Egerentyűék, a szülők és a hat csemetéjük: Ella, Enci, Evi, Emi és a két ikerfiú, Egon és Edu. Ez a két apró egérfiú örökké tréfálkozott, hol egymást ugratták, hol a nővéreiket viccelték meg. Gyakran látogattak az erdészék kertjébe, néha még be is merészkedtek a házba.

A kiskert szélén álló sűrű bokrok alól figyelték már jó ideje az egérfiúk a háziak ténykedését, alig bírták kivárni, hogy bemenjenek végre az emberek.

– Gyere, Edu, nézzük meg közelebbről azokat a vigyorgó tökfejeket! – hívta Egon a testvérét. Azzal a kíváncsi egérke bemászott az egyik töklámpás belsejébe.

Edut egyelőre jobban érdekelték a bokrok alá szóródott tökmagok, aztán győzött a kíváncsiság, indult volna a testvére után. De hiába forgolódott, a testvérének nyoma veszett.

– Ezek olyan félelmetesek… – indult a lámpások felé. – Hol vagy, Egon? – hívogatta a testvérét Edu.

Egon mikor meghallotta Edut, rögtön a tréfára gondolt, és huhogni kezdett, ahogy azt az erdei baglyoktól tanulta. Edu megrémült, hiszen a baglyok nekik nem barátaik, meg a tök belsejében a hangok is felerősödtek. Közben Egon az egyik tökszemen kukucskálva nevetett ijedt testvérén. Mivel folytatódott a huhogás, Edu jobbnak látta, ha segítséget hív. A szélső tölgyfa odvában tanyáztak a nővérei, így hozzájuk szaladt.

– Gyertek gyorsan, lányok! Egont elnyelte a huhogó szörnyeteg, mentsük meg, amíg nem késő.

Ella, Enci, Evi, Emi kissé rémülten, de kellő elszántsággal követték öccsüket. Egon, mikor meglátta a felmentő sereget, még hangosabb huhogásba kezdett.

– Ne menjünk közelebb, mert minket is elnyel a szörnyeteg! – súgta Emi a nővéreinek.

– Muszáj odamennünk, ha meg akarjuk menteni az öcsénket! – adta ki a parancsot Ella. – Edu, te hozz egy ágat, azzal majd kihúzzuk Egont a szörnyeteg gyomrából.

Az egércsapat félve közelítette meg a még mindig huhogó sárga szörnyet. Mikor Enci ügyesen bedugta az ágacskát a szörny foghíjas szájába, abbamaradt a huhogás és helyette Egon kacagását hallották meg. Őt ugyanis a bedugott bot pont a talpán kezdte csiklandozni. De ekkor már Edu is jót nevetett saját magán és testvérein, hogy Egon így becsapta őket. Szerencsére a lányok is hamar megbékéltek, örültek annak, hogy Egon épségben kimászott a töklámpásból.

– Lányok, itt összeszedjük a mai vacsoránkat, nézzétek mennyi mag, meg bogyó van a fűben.

Mire a hat Egerentyű gyerek összegyűjtötte a lehullott tökmagokat, meg a finom bogyókat, a szépen elrendezett őszi dekorációból semmi sem maradt.

Reggel az erdész csodálkozva vizsgálta a nyomokat:

– Úgy látom, megint a közeli egércsalád tette tiszteletét nálunk. De sebaj, legalább ők is jól szórakoztak!”

– Megjöttem, Gréti, anya! Kezdhetjük a faragást! – kiáltott be a szobába Gréti anyukája. A kislány pedig örömmel futott ki a konyhába, még a mesét is elfelejtette megköszönni Fülesnek. 

 

Gyöngyösvári Mara, amatőr meseíró

PRÉMIUM Gyöngyösvári Mara Prémium tag

Varga Mária Gyöngyi nyugdíjas tanítónő vagyok. Tíz éve kezdtem mesés történeteket írni, melyek főleg az alsós korosztálynak szólnak. Magánkiadásban adtam ki öt gyermekkönyvemet, melyek főszereplői: Balambér nyuszi, Vöric cica, a körhintába fogott pónik, Pogi a tacskókölyök, manók, mókusok és tündérek. Meséimet Gyöngyösvári Mara álnéven írom. Legfrissebb meseregényem a Gyöngyösvár közeli Tölgyerdőben és Tünde...

Vélemények a meséről

Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!



Sütibeállítások