Barion Pixel

Havas mese


Havasi-Gombócz Annamária, röviden H.G. Annamari – csúfnevén Hógolyó – a hideg üvegablaknak szorított orral bámulta a havazást. Ez sokkal érdekesebbnek tűnt, mint a környezetlecke írása, bár éppen a téli időjárásról tanultak mostanában. „Lehet, hogy e...

Kép forrása: pixabay.com

Havasi-Gombócz Annamária, röviden H.G. Annamari – csúfnevén Hógolyó – a hideg üvegablaknak szorított orral bámulta a havazást. Ez sokkal érdekesebbnek tűnt, mint a környezetlecke írása, bár éppen a téli időjárásról tanultak mostanában. „Lehet, hogy egy nagy hógömbben élünk és valaki jól megrázott bennünket, azért van most ilyen gyönyörű hóesés?” – gondolta.

A kinti ablakpárkányon egyre vastagodott a szikrázó hó és a benti párkányon is egy „téli táj” volt alakulóban. Tegnap a postai sorban állásnál sikerült Anyától kikönyörögnie három cuki kis hógömböt. Ebben az egyik várakozó fiú is segített, aki megunta Annamari kuncsorgását hallgatni és így szólt:

– Asszonyom, ha nem veszi meg őket, akkor az enyémek lesznek! – kacsintott a kislányra huncutul.

Anya ettől megijedt és inkább gyorsan megvette a gömböket.

– Csak a közelgő Mikulásra való tekintettel…

Sőt még azt is megígérte, hogy a téli szünetben maguk is fognak készíteni egy hógömböt, de ennek a részleteit már nem is hallotta, annyira örült az ajándékainak Annamari.

Most itt sorakoztak a párkányon – a pingvin, a hóember és a Mikulás – körülöttük szikrázó kockacukrok és pillecukor kupacok idézték a kinti havas tájat. A párkány szélén sorakozó cukormázas mézespuszik a havas dombtetőket formázták. A hógömbök között pedig apró fehér cukorkák sorakoztak úthálózatként. Ahogy a helyükre kerültek a figurák, már nevük is volt. És mivel családtagok lettek, a H.G. Petya,  H.G. Huba és a H.G. Miksa névre hallgattak. Az ő esetükben a H.G., a hógömb rövidítése volt. A csendes építkezést a sarokban dorombolva figyelte Hópihe, a család fehér cicája. A kislány időnként jól megforgatta a gömböket, mire Hópihe élénk fejrázással reagált.

– Hadd örüljenek ők is a friss hónak! – magyarázta a macskának a kislány. Ilyenkor hallani vélte a kis figurák örömujjongását is:

– Nézd, Huba, Peti! Milyen szépen havazik nálam. Szerintem itt vannak a legszebb hópihék – kiáltotta szomszédainak Miksa, a mikulás. Persze a másik két figura is ragaszkodott ahhoz, hogy az ő hópihéik a legszebbek.

– Rendezzünk hópehely-szépségversenyt! Kérjük meg a gazdánkat, hogy döntse el, melyikünknél vannak a legszebb hókristályok.

A kislány meghallva a kérést, veszettül rázni kezdte a hógömböket, hogy dönteni tudjon. Hiába, mindhárom gömbben ugyanazt látta.

– De most már tényleg látni szeretném, milyenek az igazi hókristályok! – azzal gyorsan felöltözött, az egyik zsebébe rakta a hógömbjeit, a másikba a telefonját, és irány az udvar.

A Havasi-Gombócz család egy szép kertes házban élt a Deres utca közepén. A szomszédságban sok gyerek volt, ők is abba az iskolába jártak, ahová Annamari. Néha együtt is szoktak játszani, de volt, hogy jól összevesztek valamin, aztán napokig nem is keresték egymást. A legtöbb időt Szomori Szonjával töltötte, a közvetlen szomszédban lakó, egy évvel fiatalabb, azaz másodikos barátnőjével. Sajnos Szonja bátyja, Szaniszló nem volt olyan kedves, mint a húga, sokat csúfolta Annamarit, a Hógolyó nevet is ő találta ki. Persze az igazság az, hogy Annamari nagyon szerette az édességet, kedvence a sarki pékségben kapható „Kramm Puszedli” márkájú mézespuszi volt. Kérdés, hogy a benti párkányon sorakozó „havas dombok” megérik-e a holnapi napot…

A szomszéd ház ablakában integetető Szonját hamar észrevette Annamari. Hívogatóan intett vissza, és várta, hogy átjöjjön hozzájuk kis barátnője. Nagyon szerette volna bemutatni neki új kedvenceit, a zsebében rejtőzködő hógömböket. Hamarosan meg is érkezett Szonja, kezében egy ütött-kopott fazékkal.

– Anyukám nekem adta, ha hóembert akarnék építeni. Tényleg ez a hó vajon alkalmas lenne az építésre?

Néhány próbagyúrás után megállapították, hogy tökéletes hóember-alapanyaggal van dolguk. Mielőtt nekiláttak, Annamari előhúzta kincseit a zsebéből és bemutatta őket Szonjának. Ő lelkesen rázogatta a hógömböket, majd a teraszon hagyott fazékba rakta a kis kedvenceket.

– Nekem is van ám egy új kincsem! Bemutatom neked Zúz Marát – azzal előhúzott a zsebéből egy üvegangyalkát. – Tegnap voltunk az adventi vásárban, ott kaptam Anyáéktól. Inkább kihoztam, mert a tesóm képes rá, és összetöri.

Így Zúz Mara is a fazékba került a hógömbök mellé.

A hó kiváló volt, de a lányok hamar beleuntak a gombócok görgetésébe. Megállapították, hogy ekkorka gömbökből legfeljebb egy hómanót tudnak építeni.

– Legyen úgy, és nevezzük el Jégcsapó G. – azaz gonosz – Manónak! Szerintem ő volt, aki Petyát, Hubát és Miksát belefagyasztotta a gömbjükbe – vélekedett Annamari.

Egészen formás kis hómanót sikerült építeniük, csak a fazék bizonyult hatalmasnak. Így inkább apró ágakkal tűzdelték tele a manó fejét, hogy nevéhez méltóan kissé ijesztőbb külseje legyen.

– Szerencsére a fazék és Zúz Mara most védelmet jelent a kicsinyeidnek – jegyezte meg Szonja.

Annamari közben előhúzta telefonját és előadta remek ötletét:

– Fényképezzük le a hópelyheket! Aztán majd felnagyítva megfigyelhetjük, hogy milyen szépséges a szerkezetük. Ti is fogtok erről jövőre tanulni, nem árt, ha előbb is megismered a hókristályokat – okoskodott Annamari.

Szonján sötétkék dzseki volt, amin gyönyörűen láthatták a hópelyheket. Sikerült is Annamarinak jó sok felvételt készíteni. Visszanézve a képeket, megállapították, hogy tényleg gyönyörűséges képződmények ezek a hókristályok.

– No mi van, Hógolyó! Ekkora hóemberre futotta kettőtöktől? – nevetett gúnyosan a hetedikes Szomori Szaniszló. – De lássátok, kivel van dolgotok, segítek nektek! – azzal már neki is látott a hóember készítésének. Így hárman aztán gyorsan megbirkóztak a feladattal.  Majdnem akkorára sikeredett, mint a nyakigláb fiú. A fazék is a helyére került. Így a kis hógömbök és az angyalka a párkányról figyelte tovább a fejleményeket.

– Az apró munkát rátok hagyom – kiáltotta a lányoknak Szaniszló, azzal jól megsorozta őket az időközben gyurkált hógolyóival. Majd visszaszaladt az udvarukba, ahol egy fejen álló hóembert tervezett megépíteni. A lányok hamarosan elkészültek a hóember „sminkjével” is.

– Egészen formásra sikerült, meg is örökítem őkelmét, meg a manót is – jelentette ki Annamari. Két kattintás, aztán már ők is a fotók között sorakoztak.

A gyerekek kipirult arccal, fagyos kezekkel búcsúztak egymástól. A szobában egy kisebb felfordulás fogadta a lányt. A párkányon az édességekből épített „havas táj” darabjai szétszóródva hevertek a padlón. Helyükön elégedetten szunyókált Hópihe. Annamari lehajolt egy „puszedli-hegyért” és majszolni kezdte. A hógömböket most a játékos polcára rakta pihenni. „Csak amíg újra építi a téli tájat” – gondolta egy újabb mézest eszegetve.

– Mire Anya megjön, fel is töltöm a fotókat – kapcsolta be a számítógépet. Kis idő múlva egy igazán mutatós fotóbemutatóval várta anyukáját, aki hamarosan meg is érkezett és arról érdeklődött, hogyan töltötte a délutánt a lánya.

– Nézzük meg együtt! – ültette maga mellé Anyát és megkínálta az utolsó „havas dombocskával”. Ő maga most beérte a pillecukrokkal is. A hógömbök a polcról figyelték a szebbnél-szebb hókristályok fotóit, és egymást közt megegyeztek abban, hogy az igaziak a legszebb hópelyhek.

Gyöngyösvári Mara, amatőr meseíró

PRÉMIUM Gyöngyösvári Mara Prémium tag

Varga Mária Gyöngyi nyugdíjas tanítónő vagyok. Tíz éve kezdtem mesés történeteket írni, melyek főleg az alsós korosztálynak szólnak. Magánkiadásban adtam ki öt gyermekkönyvemet, melyek főszereplői: Balambér nyuszi, Vöric cica, a körhintába fogott pónik, Pogi a tacskókölyök, manók, mókusok és tündérek. Meséimet Gyöngyösvári Mara álnéven írom. Legfrissebb meseregényem a Gyöngyösvár közeli Tölgyerdőben és Tünde...

Vélemények a meséről

Kicsi Zsani

2024-11-07 21:40

Köszönjük szépen ezt a vidám szép kis mesét, mely reményt adott a Kislányomnak, hogy idén Ő is Hóembert fog építeni!

Horváth Kristóf

2024-11-15 23:55



Sütibeállítások