Kép forrása: pinterest
A Narancsmadár.
Mostanában történt ez, nem is olyan régen, mikor madármegfigyelésre vittem tanítványaimat a visegrádi Jurtatáborba. ott hallottam ezt a mesét. Hallgassátok csak ti is!
Végére járt az esztendő. A Zengő erdő minden fája elhullajtotta már levélkoronáját. A bogarak a fák kérge aláhúzódtak nyugodt téli álmot remélve. Csigabiga is befalazta házikója ajtaját, a fürge gyíkok a kövek mélyén szenderegtek.
Az öreg szilfába vájt madárodúban élt egyedül a kis Narancsmadár. Minden reggel kilépett házikója ajtaján, hogy megnézze mennyit változott a világ körülötte az elmúlt éjszaka alatt. Meglepte az a kellemetlen szúrós hideg, amit ajtaján kilépve tapasztalt. Fázósan ölelte át szárnyacskáival narancsszínű tollakkal borított testét. Lábacskáival dideregve topogott. Felnézett az égre és ámulva látta, hogy a fényes napkorong sápadtan tekint le ködpárnáiból a Földre.
Narancsmadár ijedten nézett körbe. Az arra futó északi szél incselkedve megborzolta feje búbján a tollakat.
Naphosszat a szobája ablaka előtt üldögélt hintaszékében. Nem értette mi történik körülötte. Miért lett minden más, mint eddig? Miért van hideg? Miért hullottak le a levelek? Hová tűntek a többiek?
Egy reggel arra ébredt, hogy jeges tűszilánkok lepték el a fák ágait, s hamarosan lehullott az első hó. Nagyot sóhajtva fogta a vesszőseprűjét, és az ajtaja előtt söprögetni kezdte a havas faleveleket. Hangos suhogással odaröppent mellé Uhu, a szürke bagoly.
Narancsmadár örömében még az ajtaját se zárta be, máris Uhu után röppent. Verdesett a szárnyaival, ahogy csak bírt, mégsem tudott szárnycsapást tartani a könnyedén repülő bagollyal. Egy ideig a nagy madár meg-megállt, bevárta a kicsit, de egyre türelmetlenebb lett. Az erdő széléig sem jutottak. A kis Narancsmadár teljesen kimerült. Csak lihegett, csak fulladozott. Minduntalan pihennie kellett.
A bagoly töprengett egy darabig, majd a homlokára csapott:
Sok helyen az erdőben fákra akasztott madáretetők hintáztak, megpakolva finom magvakkal. Máshol meg fedett vadetetők bújtak meg a tisztások sarkában.
Hamarosan elérték a bagoly oduját. Szép tágas belsejében a bagolyfiókák, láb és szárnyerősítő gyakorlatokat végezetek. Egy kettő! Egy kettő! Vezényelt az edzőbagoly, s a csemeték szaporán hajlítgatták szárnyaikat, guggolást gyakoroltak magasra ugrottak. Épp csak odapillantottak az újonnan érkezőre.
Kora reggel kinn tornázott ajtaja előtt a friss levegőn. Reggeli után egyre hosszabb távokat repült a behavazott erdőben. A bagoly csemetéivel gyakorolta a bukórepülést, az irányváltást. Sokszor kergetőztek, versenyt repültek. Odújában makkból készített súlyzókkal erősítette izmait.
Kint kavargott a hó, de nála egyre kitartóbb munkával teltek a napok, a hetek. Narancsmadár érezte, hogy önbizalma erősödött, szomorúsága szertefoszlott. Az étvágya is megnőtt. A finom olajos magvak, amit a madáretetőkben talált, visszaadták erejét. A bagoly fiai ámulattal figyelték kitartását. Megkedvelték, és bevették őt a „Röppents” csapatba.
No, igen! Elindult a Téli Bagolyröptető olimpián, mint gyorsváltó. Derekasan helyt állt. Uhu bagoly és fiai büszkén veregették a vállát. Narancsmadár megköszönte Uhu bagolynak a gondoskodást.
Mire kitavaszodott büszkén fogadta társait a nagy hársfa újra zöldült lombja között. Elmesélte miként erősödött meg, biztatta a fiatalokat, hogy kövessék. Továbbra sem hagyta abba az edzéseket. Lett sok barátja a költöző madarak között. Boldogan látott rovarvadászathoz, hogy őszre megerősödve indulhasson társaival melegebb vidékekre.
P-né Papp Mária Ibolya 2023. július 8.
Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!
Ezt a mesét írta: Papp Mária Ibolya amatőr
Amatőr írónak vallom magam, holott megjelentek meséim novelláim sokféle pályázaton. Korom tetemes, ezért gyakran találkozom olyan kiadói véleményekkel, hogy nem a kor divatja szerint írok. Egy mesét hogyan másként lehet megírni, mint elmondani az unokáimnak s ők rajonganak érte? Vagy az ő szájukból hallani pici történekteket, s magam alakítom át mesévé? Vallom, hogy a mese erkölcsi lecke, mely didaktikus hatásáv...