Kép forrása: pinterest.com
Mendemondó meséi.
Mendemondó meséi
A vízimalom
Az erdei csapáson egy vándor lépkedett. Széles karimájú kalapja alól fürkészte az ösvény mohos szikláit. Hosszú vándorköpenye elnyűtt, bizony régen volt, mikor a takács szövőszékéről a vállára került. Oldalán egy jókora tarisznya függött, benne a miegymásai közt egy régi bőrkötésű könyv. Ebbe gyűjtötte az útjai történeteit. Ezzel fizetett az ételért a szállásért, ha jóakaratú emberek befogadták rövid időre. Vacsora után a kandalló fénye mellett a meséivel szórakoztatta őket.
Az ösvény balra kanyarodott, és a bővizű patak mentén kivilágosodott előtte a tér. A tisztáson láthatóvá vált, hogy az ott álló épület egy malom, lapátkerékkel vízterelő vályúval. A vályú és a malomkerék azonban szárazon ásított.
Mendemondó, a héthatár vándora amint bepillantott a tágas ajtón rögtön megértette. A fogaskerekek a helyükön voltak, a tengely rendben csatlakozott a forgókerékhez, minden készen állt csak a legfontosabb hiányzott, az őrlőkő.
Mendemondó levette széles karimájú kalapját és megvakarta ősz üstökét. Értetlenül nézett körül.
-Ilyet se láttam még! Egy malom malomkő nélkül? Ne legyen Mendemondó a nevem, ha nem járok a végére.
Egy ember kaszált a közelben a tisztáson. " Mindjárt meg lesz a titok nyitja!" gondolta Mendemondó, és megszaporázta felé a lépteit.
Fenőkövet vett elő a derekára kötött övből, és széles mozdulatokkal élesíteni kezdte a kasza pengéjét. Sikkantott a fenőkő, sivított a penge, ahogy egymáshoz simultak.
- Sok vidéket bejártam. Sokféle dolgot hallottam, de efféle törvényeket is szívesen beleírnék a csatos könyvembe.
A kaszáló ember letette a kaszát a fűbe, és mellé telepedett. Megütögette a földet maga előtt. Mendemondó kíváncsian leült vele szemben.
- Amikor erre a vidékre költöztem ez a patak itt incselkedett a medrében megbújó kövekkel. Molnár vagyok. A közeli faluban házasodtam. Úgy gondoltam éppen megfelelő hely lesz ez itt egy vízimalom építésére.
Mindenki így látta. De nem volt áldás az elgondoláson. A Kacagó patak, mert így neveztem el, tündérei nem így gondolták. Míg a házam építettem minden rendben ment. Nem bánták a közelséget a birodalmukhoz. Mihelyt felszereltem a lapátkereket, megépítettem a vízelterelő vályút, helyére tettem a fogaskerekeket, valami megváltozott. Minden rosszul sült el. A közeli kőbányában faragtam ki a malomkövet, onnan szállítottam volna. Az első kő kettéhasadt, mikor a szekér kereke kátyúba rogyott a súlya alatt. Csaknem megölte a fiaimat. A második kőre rázuhant egy villámsúlytotta óriási tölgy. A harmadik követ tutajon szállítottuk a Kacagó patakon, de az már nem kacagott. Haragos hullámokat vetett, veszélyes zúgókat növesztett. Egy szó, mint száz, a tutaj elsüllyedt a malomkővel együtt. A rákövetkező télen olyan hideg lett, hogy befagyott a patak. Az erdő minden teremtménye aludni tért. Csikorgó hidegben vágtam ki az új malomkövet. Szánt építettünk a fiaimmal és a jégen lecsúsztattuk egészen a malomházig. Végre készen állt a vízimalmunk. Vártuk a tavaszt mikor is megolvadt a patak jege, s csobogni kezdett a patak. Csak hogy az én malmom kereke továbbra is száraz maradt. Olyan csekélyke víz folydogált a vályúba, hogy attól nem mozdult meg a malomkerék. Kétségbeesésem olyan mély volt, mint a kút. Kimentem a patak partjára és kérlelni könyörögni kezdtem a patak tündéreinek, adjon elegendő vizet, hogy őrölhessek.
Amint ott ültem magamban keseregve egy teremtmény emelkedett ki a patak medréből.
Áttetsző volt, mint a víz, mégis fénylő vízcseppekből álló gyönyörű tündért láttam magam előtt.
- Kitartó vagy molnár. – csobogta. – Megbocsájtom, amiért engedélyem nélkül építettél utamba egy ekkora szerkezetet.
-Szépséges Úrnő! Nem ingerelni akartalak, hanem segítségeddel lisztet őrölni a sajátjaimnak, hogy ehessenek. Minden teremtett élőlénynek táplálékra van szüksége. Az embernek kenyérre.
- Meg húsra! – vágott közbe a tündér. – Kifogjátok a halaimat, megölitek az állataimat a vadonban.
- Csak annyit, amennyivel tápláljuk magunkat. Hisz a te lelkeid is egymást táplálják!
- Ez igaz! – csobogta a tündér. – Kössünk egyezséget molnár! Csak annyi vizemet használhatod, ami a békés emberek táplálását szolgálja!
- Megegyeztünk Úrnőm! Úgy lesz!
A környékbeliek mind örültek. Nem kellett már asszonyaiknak mozsárban törniük a gabonát, törekes kenyeret sem kellett a férfiaknak ropogtatniuk.
- Akkor miért száraz mégis a malom kereke és a vályú? – kérdezte Mendemondó.
- Mert közben kitört a háború az én országom és a szomszédos királyság között.
- Mi köze ennek a malomhoz?
- Nagyon is sok! – sóhajtott a molnár. – A királyom megparancsolta, hogy még több gabonát őröljek a katonáinak, hogy etethesse őket. Megállás nélkül éjjel nappal forgott a vízikerék körbejárt a malomkő, a garat egyfolytában nyelte a gabonát. A legények nem győzték szitálni, zsákokba tölteni a lisztet. A király katonái mind elvitték.
Egy nap aztán éles sikítással megállt a kerék. Nem forgott a malomkő. Eltűnt. Mintha a föld nyelte volna el. Újra kimentem a patak partjára, és szólongatni kezdtem a patak tündérét.
Újra megjelent. Már nem volt olyan tündökletesen ragyogó, mint az első alkalommal. Ruhája hínárral beszőtt, arcán haraggal morajlott rám:
Mendemondó megértően hallgatott. Mit is mondhatna? Lám erre gondolt a molnár mikor azt mondta, hogy a rengetegben más törvények uralkodnak, mint az emberek között. Mendemondó benyúlt a tarisznyájába és elővette a bőrkötéses könyvét. A tölgyfaleveles ezüstcsatot meglazította és pörgetni kezdte a megsárgult lapokat. Egy helyen fény villant az oldalak között.
"A legkisebbek is fordíthatnak a világ sorsán"
Mendemondó mélyen a molnár szemébe nézett. Mélyen belenézett a molnár szemébe. Aztán szedelőzködni kezdett.
Azzal becsukta a könyvet és visszatette a tarisznyájába. A molnár gondolkodóba esett. Mendemondó már a vadonba vezető út fái között járt, mikor utána kiáltott:
Mendemondó elmosolyodott kalapja alatt, és követte a molnárt a malomházba. Este vacsora után a molnár asszonyával sokáig beszélgetett, miután szobájába kísérték a vándort.
Reggel a molnár feltarisznyázott s elindult a rengetegbe.
Tudta merre menjen, kit keressen. Mélyen benn az erdő közepében zöld mohával borított kőkunyhóban élt a kéregnyűvő remete. Most is a kunyhója előtt ült és a fák száraz kérgéből készített gombaszedő kosarakat, sziklamászó köteleket. A molnár mindig vásárolt tőle erdőben használatos eszközöket, kenyérrel liszttel fizetett.
A remete letette kését, magához vette a botját, s elindult a kéklő hegyek felé.
Mély szurdokon át vezetett az út ahhoz a cukorsüveg alakú magas sziklához, aminek a teteje nem is látszott, mert a felhőkbe burkolódzott. Ott állt a tetején a Szelek királyának sziklapalotája.
Nekigyürkőzött a molnár, erősen megvetette lábát minden kis repedésben, ujjait belemélyesztette az éles hasadékokba. Három nap három éjjel mászott, s ha ereje elhagyta, fiaira gondolt, akik a király háborújában harcoltak. Egy-egy kőpárkányon fújta ki magát, s gyűjtött erőt, a rá váró útra. Hálát adott a patak tündérének, amiért jóízű vizet meríthetett a Kacagó patakból. Izmait megacélozta, szomját enyhítette, akaraterejét visszanyerte.
A harmadik nap elérte a Szelek királyának palotáját. Ködlepte kapujában szélifjak ragadták meg, s vitték a hatalmas sziklacsarnokba a király elé. Cseppkőtrónusán ült, hatalmas alakját ködpalást fedte. Ősz szakállában szélörvények kavarogtak. Koronáján a szivárványos északi fény villódzott. Kétoldalt hosszú asztalok mellett ültek a szelek klánjának nagyhatalmú tagjai. Éppen vacsoráztak.
Kíváncsian figyelték a molnárt, aki bátran állt a felhők birodalmának uralkodója elé. A Szelek királya előre dőlt trónusán, hogy jobban szemügyre vehesse a hívatlan betolakodót.
A Szelek királya összevonta szemöldökét.
Elgondolkodott a Szelek királya. Az Északi fény tündére Auróra szólalt meg először.
Az egész csarnok helyeslően mormogott, s olyan volt, mint a messziről készülődő vihar morgása.
A bátor molnár a sziklamászás idején mindent alaposan átgondolt, s most a tervét a Szelek urának harcosai elé tárta. Nagyot nevettek mindannyian a terv hallatán. Jókedvűen hátba csapkodták a molnárt.
Közben odalenn a harctéren dörgött az ágyú, csattogtak a kardok, zuhogtak a pajzsokra a buzogányok. A lovak toporzékoltak, az ellenfelek ordításától volt hangos a harcmező. Ameddig a szem ellátott felégetett falvak városok, legázolt vetések, kiirtott gyümölcsösök jajongtak az esztelen pusztítástól. Elvadult állatok kóboroltak, bűzölgő folyók vitték a tenger felé a szennyet. Nyomorúságtól szenvedő emberek kuporogtak a romok közt.
A vezéri sátorban azonban nagyeszű tábornokok tudálékoskodtak Zöldliget ország királya körül. Balor király a bajuszát rágta türelmetlenségében, amikor tábornokai haditervekkel álltak elő.
Csakhogy a harcmező túloldalán Mezővidék országának királyának tábornokai, Nodon király sátrában ugyanígy tettek. Merthogy ugyanabban a hadtudományokat oktató végvárban voltak apródok, s tanították őket harcmodorra, így mindig tudták mit fog lépni az ellenfél. Sosem győzhettek.
Megelégelte a két király a sok sületlenséget és szinte egy időben kiabáltak fel a két helyen:
A tábornokok a főparancsnokokkal együtt elvonultak az utolsó haditanács kimódolására. Hajnalra tervezték a támadást.
De a hajnal nem akart elérkezni. Sűrű köd ült az egymással szemben álló hadsereg táborára. A Gyöngyfényű ködtündérek sűrű fátylaikkal láthatatlanná tették a harcmezőt. Hiába szólaltak meg a hadikürtök. A katonák nem tudták merre is induljanak. A tábornokok parancsokat üvöltöttek: Előre! Előre!
Na de merre van az előre? A katonák egymásnak ütköztek, előre araszoltak miközben semmit sem láttak. A lovak prüszköltek, toporogtak, nem mertek nekivágni a semminek. A tábornokok a hajukat tépték. Már akinek volt.
-Meg kell várni, míg felszáll a köd, féleszűek! – kiabálta Balor király Zöldliget ország uralkodója.
- Ki volt az, aki kiadta a parancsot a támadásra ekkora ködben? – dühöngött Nodon király.
És valóban. Amikor a Nap delelőre ért, a Gyöngyfényű Ködtündérek maguk után húzták fátylaikat, és újra láthatóvá vált az egész csatatér. Micsoda összevisszaság keletkezett! A tábornokok nagy ordítozások közepette újra felállították a két hadsereget. Hanem félelmetes hanggal közeledett valami. Morgott zúgott körülöttük az erdő. Megmozdult a föld a lábuk alatt. A hegyek felől fekete felhőjáró paripáján viharverő korbácsával hajtotta szürke felhőménesét Szelek Királya. Vele együtt a Jégvitézek ágyúgolyó méretű jégesőt zúdítottak a két hadseregre. A katonák megrettentek, ki az ágyúk, ki a szekerek, ki a pajzsa alá menekült. A lovak ledobták hátukról a páncélos lovagokat, és elrobogtak biztonságos helyet keresni. És legvégül a forgószél Óriások is megjelentek. Felkapták a hadtápszekereket a sátrakat és mindent, ami mozdítható volt. Repültek a zászlók, a puskaporos hordók, még a szakács macskája is.
Amikor az ítéletidő elcsendesedett, a két megtépázott rongyos hadsereg kétségbeesetten vette körül a királyi sátort. Csakhogy azt már rongyosra tépte Nótusz a felleghajtó viharos szél. Egyedül a nehéz fémlábakon álló térképasztal állt rendületlenül a helyén. Alóla mászott elő a két király. Igencsak zavarban voltak, ahogy körbe jártatták a szemüket. Sáros szakadt ruhájukat rángatták, Leporolták nadrágjukat. Életükben nem érezték magukat ennyire kínosan.
A két királyi felség kezet fogott, s megtépázott vitézeik felé fordultak.
A lovászok nagy sietve előkerítették a felségek lovait, a két hadsereg a saját országába indult.
A molnár a Szelek urával együtt nézte végig a nagy hátraarcot. Még látta, amint fiai a bandukoltak hazafelé.
Otthon a malomházban nagy volt az öröm. A vízitündér visszaadta a malomnak a malomkövet. Hamarosan újra megjelentek a falubeliek szekerei, pörgött a vízimalom kereke, de csak napnyugtáig. Akkor a család asztalhoz ült, és a vacsora végeztével beszélgetni kezdtek. Mendemondó megköszörülte a torkát és felemelte borospoharát.
Másnap, amikor a kakas elrikkantotta magát, Mendemondó kilépett a malomház ajtaján. Mosolygott, mert a mondat, amit a molnár beleírt, ott ragyogott varázslatos könyve lapjai közt.
"A ború után mindig felragyog az ég"
Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!
Ezt a mesét írta: Papp Mária Ibolya amatőr
Amatőr írónak vallom magam, holott megjelentek meséim novelláim sokféle pályázaton. Korom tetemes, ezért gyakran találkozom olyan kiadói véleményekkel, hogy nem a kor divatja szerint írok. Egy mesét hogyan másként lehet megírni, mint elmondani az unokáimnak s ők rajonganak érte? Vagy az ő szájukból hallani pici történekteket, s magam alakítom át mesévé? Vallom, hogy a mese erkölcsi lecke, mely didaktikus hatásáv...