Kép forrása: pixabay.com
Az igazmondó víz.
Abban az aszályos esztendőben történt, amikor nem esett már isten tudja mióta az eső, a kutak kiapadtak, s az emberek pálinkával oltották a szomjukat. Egy ifjú pásztorlegény a bárányait őrizte a pusztán, s egyszer csak a rekkenő déli hőségben elnyomta az álom. Igen ám, de amikor felébredt már késő este volt, s a korom sötétben nem találta a juhait. Nagyon megijedt, és azonnal keresésükre indult. Kémlelt erre, hallgatózott arra, hátha meghallja a bégetésüket, de semmi.
Egyszerre csak kiabálást hallott, nem is olyan messziről. Ahogy szétnézett, meglátott egy gémeskutat és rögvest tudta, hogy onnan jön a hang:
A legény így is tett. Lenyújtotta a bajba került embernek a pásztorbotját, az megragadta a kampósbotot és már kinn is volt a kútból.
Aztán, ahogy jobban szemügyre vette a kútból kimászott embert, meglátta a rút szőrös a kezét, ujjain a karmokat, homlokán a különös szarvakat. A legfurcsább mégis az volt, hogy a sötét gúnyája alól a lábai helyett paták lógtak ki.
Mire a legény körbenézett az Ördög már ott sem volt! Mert tudjátok meg, az a különös ember nem más, mint maga az Ördög volt!
No, a legényünk ezután útnak indult Szen’márton felé. Amint ment a pusztában elért egy faluba, ott meglátott egy csodaszép leányt, aki már több napja nem ivott és majd meg fulladt a szomjúságtól a rekkenő melegben.
Ez a lány olyan szép volt, hogy azonnal meg is kérdezte tőle:
A legény gyorsan előkapta a kulacsot és megkínálta az igazmondó vízzel, aztán pedig ezt kérdezte:
Nem is teketóriáztak sokat, kézen fogta a leányt s most már kettesben mentek tovább. Amint mendegéltek útközben találkoztak egy szépasszonnyal. Ez is nagyon szomjas volt és vizet kért a legénytől.
Meghallotta ezt az első feleség és nagyon megharagudott a legényre, amiért így csúffá tette egy másik előtt. Gondolta magában: ezt nagyon megbánod! No, hát nemsokára jött is az asszony férje nagy mérgesen s ezt mondta:
Azután kiöntötte a két pohár vizet, de az első felesége kicserélte az egyiket pálinkára. A legény megkínálta vízzel az asszonyt és megkérdezte tőle:
Az asszony megitta az egyik pohárból a vizet és ezt mondta:
Az urának pedig a pálinka jutott, az is felhörpintette, és így szólt:
Hát így történt, hogy a legény otthagyta az első asszonyt, s immár egy másikkal tartott Szen’márton felé. No, hogy sokat ne beszéljek, ahogy mennek az úton, meglátnak egy vénséges öreg banyát, kinek foga eggyel kevesebb volt, mint a lába, s ő is szomjasan sápítozott.
De bezzeg a második asszony is meghallotta ezt a beszédet és az egyik pohár vizet pálinkára cserélte. Bizony a legény elkapta a pálinkás poharat, mert tudta, hogy nem ihat az igazmondó vízből, és felhajtotta egy szuszra a pálinkát. Menten szépnek is látta ezután a ronda banyát. A banya pedig megitta az igazmondó vizet és így szólott:
Amikor kijózanodott a legény rögtön látta, hogy milyen csúfságot vett feleségül, de nem mert többé inni az igazmondó vízből, hiszen ki szeretne a lábára patát, kezére karmokat, homlokára szarvakat.
Mert tudjátok meg, meggondolatlan fiatal barátaim, hogy az első feleség Istentől, a második embertől, harmadik pedig ördögtől való!
Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!
Ezt a mesét írta: Tóth Marianna meseíró
Kunszentmártonban élek, 1963. november 1-én születtem Szentesen. Kisgyermekkorom nagy részét nagyszüleimnél, Alattyánon és Csépán töltöttem, ahol megismerkedtem a falusi emberek életének szépségeivel és nehézségeivel. Iskoláimat Kunszentmártonban, Szarvason, Budapesten, Szegeden és Debrecenben végeztem az óvónői pályához kapcsolódóan. Az óvodapedagógia sajátos eszközrendszere lehetőséget adott arra, hogy a művé...