Kép forrása: pixabay.com
Ki disznó után indul mocsárba jut.
Élt Istvánházán egy tehetős, de kevély paraszt ember, akinek igen sok birkája volt. Korán reggel, pirkadatkor - mielőtt még a barátposzáta énekelni kezdett - kihajtotta őket a mezőre, hogy szép, kövérek legyenek. Minden ősszel el is adott néhányat a Mihály napi vásárban, a pénzből befizette az 1600 ft-os kamarai adót, s még új szűrre és csízmára is futotta az árából.
Bizony mindkettőt nagy becsben tartotta! A csizmát minden nap, fényesre dörgölte avas szalonnabőrrel, a hímzett szűrt meg éjszakára kiakasztotta az ámbitus alá, hogy átjárja az estike illata. Virradatkor gondosan kipedrette kackiás bajuszát, magára öltötte gúnyáját, s így indult útnak a birkákkal.
Történt egyszer, hogy egy aszályos évben elpusztult az összes juh. A paraszt igencsak megbúsult a káron, aztán gondolt egyet:
Így is tett. Vett egy kondát, és kihajtotta őket a határba. A disznók visítva szaladtak, amerre csak láttak, a gazda meg nem győzte őket összeterelni. Egyszer aztán eszébe jutott, hogy áthajtja őket a szen’mártoni réven, hátha ott majd egyben marad a falka. El is indult velük korán reggel, s amikor odaért ezt mondta a révésznek:
Ahogy ezt kimondta, haragosan visszafordult, hogy megírja a panaszlevelet, és elindult vele Jászberénybe a Jászkun Kerületi székházba. Igen ám, de ahogy a kondát a földúton hajtotta, egyszerre csak azt látta, hogy az egyik eltűnt a susnyásban.
Gondolta magában:
Amint így bosszankodott, zsörtölődött magában, egyszerre csak megint nyoma veszett egy malacnak a bozótosban. Mikor már a harmadik is köddé vált, akkor gondolkodóba esett:
Amint bentebblépett a bokrok közé, látja ám, hogy mindegyik ott füröszti magát a posványban.
Mikor disznópásztorunk ezt meglátta, elkezdett ám rögvest könyörögni nekik:
Azoknak meg eszük ágában sem volt otthagyni a mocsarat, csak feküdtek tovább és nagy röfögéssel ezt válaszolták:
De bizony azok egy tapodtat sem mozdultak, csak henteregtek tovább a mocsokban.
Most már erősen megmérgesedett a gazda, mégis úgy gondolta, hogy közelebb megy a dagonyázó malacokhoz, és a fényes csizmájával azonnal el is merült az ingoványban.
A paraszt meg jó nagyot lépett, hogy az új szűr is megmerült a mocsárban, s csak erősködött és azt hajtogatta:
De bizony azok nem hallgattak a gazdára, csak kurjongattak és visongtak a sárban. A paraszt még bentebb lépett és most már a karikás ostorát is elővette, hogy ráijesszen a mihaszna malacokra. Csapott egy akkorát, hogy még a kalapja is tiszta sár lett tőle. Na, erre aztán a malacok megijedtek és azonnal kiugrottak a mocsárból. Elkezdtek futni Berény felé. A paraszt alig bírta tartani velük az iramot.
Ahogy Jászberénybe értek, a Jászkun Főkapitány a Kerületi székház kapujában állt süveggel a fején, s éppen beszélgetett. Ragyogó csízmáján és díszes mentéjének pitykés gombjain megcsillant a reggeli napsugár.
A Főkapitány ránézett a csatakos malacokra majd végigmérte a tetőtől talpig saras kondást és így szólt:
Bizony azt mondom én is, ha disznók után indulsz, nem lesz annak jó vége!
Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!
Ezt a mesét írta: Tóth Marianna meseíró
Kunszentmártonban élek, 1963. november 1-én születtem Szentesen. Kisgyermekkorom nagy részét nagyszüleimnél, Alattyánon és Csépán töltöttem, ahol megismerkedtem a falusi emberek életének szépségeivel és nehézségeivel. Iskoláimat Kunszentmártonban, Szarvason, Budapesten, Szegeden és Debrecenben végeztem az óvónői pályához kapcsolódóan. Az óvodapedagógia sajátos eszközrendszere lehetőséget adott arra, hogy a művé...