Barion Pixel

Miért nem lett Gyűszű mester királyi szabó?

Soha nem volt még olyan felbolydulás manóföldén, mint amikor Manfréd király közhírré tette: királyi szabó kerestetik! „Az nyerheti el ezt a megtiszteltetést, aki a legbámulatosabb palástot varrja uralkodónk számára” – harsogták a hírvivők a királyság minden zugában.

Nosza, tűt és fonalat ragadtak a manószabók! Volt, aki szivárvány selymét szabta-varrta, más az ezüst holdsugárból szőtt kelmét díszítette igazgyönggyel, aranyszállal. Egyedül Gyűszű, a mezei manó üldögélt műhelyében. Dúdolva varrta a manósapkákat, egyiket a másik után. Úgy, ahogy már vagy kétszáz éve. Éppen a bojtot erősítette az egyik sipkára, amikor kopogtattak az ajtaján, majd Csiriz manó dugta be rajta a fejét:

– Jó estét Gyűszű komám! – üdvözölte a manók vargája.

– Mi járatban vagy erre Csiriz? Elhoztad a manóbocskort, amelyet száz éve ígértél? – kérdezte Gyűszű.

– Csak kilencvenkilenc! És amíg nem hordod, nem nyűvöd el! –válaszolta Csiriz, helyet foglalva egy mohaszéken. – Már elkészítetted, ugye? Hova tetted? Sehol nem látom – forgatta a fejét körbe-körbe a váratlan vendég. Még az asztal alá is bekukucskált. – A szekrénybe rejtetted a kíváncsi szemek elől?

– Mit? Miről beszélsz? – kérdezte Gyűszű értetlenkedve.

– Hát a PALÁSTRÓL! – mondta a varga jelentőségteljesen. – Hallottad a felhívást, feltételezem…

– Hallottam, hallottam! – legyintett a barátja. – De én manósipkákat varrok, amióta csak tűt fogtam a kezembe. És ez így is fog maradni!

– Az nem lehet! – kiáltott fel Csiriz. – Te vagy a manóföld legjobb szabója! Úgy illik, tied legyen az udvari szabó rangja! – csapott indulatosan az asztalra a varga. Gyűszű felpillantott a munkájából:

– Ismersz! Én itt vagyok boldog! Mit keresnék a királyi udvarban?

– Mit keresnél, mit keresnél… Hát aranyat, gyémántot… meg dicsőséget! Magadnak és Tarkarétnek! Mindenki láthatná, nekünk van a legjobb szabómesterünk! A rét minden lakója boldog lenne…”Lám, a mi szabónk…” – hadarta Csiriz.

– Ezer manósipkán ezer bojt! Te mindig addig csűröd–csavarod a szót, míg nem lesz igazad! – kiáltott fel Gyűszű. – Legyen, ahogy akarod, szerencsét próbálok. Megteszem a kedvedért – és Tarkarét dicsőségéért… De akkor hagyj dolgozni, különben még a bocskorom is hamarabb elkészül, mint a királyi palást!

 – Hagylak dolgozni, komám! – állt fel Csiriz elégedetten, majd egy dobozt húzott elő a kabátjából. – A bocskor, amit annyiszor kértél! Csak nem járulhatsz a király színe elé ócska lábbeliben! – Azzal biccentett, majd becsukta a maga mögött az ajtót.

Gyűszű mester pedig munkához látott. Három nappal és három éjszaka varrta a királyi palástot, mire elkészült vele. Aztán gondosan becsomagolta, tarisznyájába tette, tarisznyáját pedig a nyakába akasztotta. Útnak indult, s meg sem állt a manóvárig. Volt ott sürgés-forgás, nagy zsivaj! Elhozták a munkáikat a királyi szabó címre áhítozó mesterek, s összegyűltek a szájtáti kíváncsiskodók is. Végül megjelent maga Manfréd király az őrök kíséretében, és tüstént elcsitult a manónép. Mindenki a nagy döntésre várt.

 A manók királya biccentéssel köszöntötte a színe elé járuló mestereket, gondosan szemügyre vette portékáikat, de egyik sem nyerte el a tetszését, bármilyen fényesek és cifrák voltak. Utolsóként hajolt meg előtte Gyűszű mester. Elővette tarisznyájából a csomagot, kibontotta, majd Manfréd király felé nyújtotta. A tömeg sugdolózni kezdett:

– Látod, milyen munka? Ez pásztornak való köpönyeg! Szégyen, gyalázat!  Micsoda fércmunka! Sehol egy gyöngy! Sehol egy aranyszál! Fogadok, közönséges manópáfrányból készítette!

            Eközben Manfréd király forgatta, nézegette a ruhadarabot: – Gondos munka, mestermunka minden hajtás, minden öltés. De nem felejtkeztél el a díszítésről? – fordult Gyűszűhöz.

– Az én munkáim dísze a szeretet, a munkám szeretete – felelte a szabó. – Ezt tükrözi minden öltés. Ráadásul a palást manópáfrányból készült, felség. Amit sokan lenéznek, pedig csodálatos anyag. Viszont nem minden ékessége tárul elénk első pillantásra.

– Derékbeszéd – ismerte el Manfréd király. – Látom, nemcsak az ollód, hanem az eszed is vág! Milyen meleg! Milyen könnyű és puha! – próbálta fel a palástot. –  Ha így kanyarítom, még a pocakomat is eltakarja.

– És körbejárhatja benne a birodalmát akár százszor is felséged, nem feslik, nem szakad el – jegyezte meg alázatos hangon a szabó.

 Akarsz-e királyi szabóm lenni, hm… mi is a neved?

– Gyűszű! Gyűszű mester, felség! Bocsásson meg király uram, de inkább otthon maradnék. És a manósipkáknál. Igaz, nem fog ki rajtam sem mente, sem nadrág, se palást! De leginkább manósipkát szeretek varrni. Nincs annál nagyobb boldogság, mint látni a manócsemetéket! Szaladnak, és csak úgy libegnek utánuk a sapkabojtok! Ide csak azért jöttem, felséges királyom, hogy lássák, mit tudunk mi, Tarkarét mesterei!

– És ha meglátogatnálak, varrnál nekem is egy manósipkát? Fárasztó dolog folyton koronát hordani. Néha jó letenni az uralkodás terheivel együtt. Olyankor szívesen cserélném manósipkára – kis szünetet tartott, majd így folytatta: – Tudod, ha nem jön a szabó a királyhoz, majd megy a király a szabóhoz.

– Műhelyem ajtaja mindig nyitva áll felséged előtt.

– És jó bocskor is kapható azon a híres réten? – pillantott Manfréd király a szabó lábára. – Mert hosszú úton kényelmesebbek volnának, mint ezek a csizmák.

– Csiriz barátom nagy mestere a bocskorkészítésnek – felelte készségesen a szabómester. – Talán szaporábban is fog járni a kezében a tű, ha királyi lábbelit kell készítenie. Jómagam kilencvenkilenc évet vártam erre a párra, amit viselek. Ha nem kellett volna felséged udvarába jönnöm, még mindig várhatnék rá.

– Akkor éppen ideje, hogy bocskort rendeljek tőle nemcsak magam, de leendő unokáim, sőt dédunokáim számára is – nevetett nagyot Manfréd király, s vele nevetett az udvar.

            Így esett, hogy Gyűszű mesterből mégsem lett királyi szabó. Hogy a többi mester okult-e a történtekből vagy csak dérrel–dúrral távozott, nem tudhatni. De az bizonyos, olyan puha és meleg palástja egy uralkodónak sem volt, mint Manfréd királynak! És olyan varázslatos sem! Szép időben a napfény tündökölt rajta, eső után a szivárvány színei. Hajnalban harmatcseppek gyöngyöződtek a vállán, éjszaka csillagpor ékesítette. Mert a manópáfrány csodálatos anyag, csak nem minden ékessége tárul elénk első pillantásra.

 

Hangos mese:

https://www.youtube.com/watch?v=4oK3oJmbuE0 

 

 

 

 

 

 

Sarkadi Emília (Limy), amatőr költő, író és meseíró

Sarkadi Emília vagyok. Barátaim még a középiskolában Limynek neveztek el. Ebből a becenévből született Facebook oldalam elnevezése, a Limytáltkiadas. Bölcsész vagyok diplomám és életszemléletem tekintetében egyaránt. Hazaköltözésem óta szülőfalum, Sárrétudvari iskolájában tanítok magyart, történelmet. drámát és angolt. Amennyire időm engedi, verseket, meséket, novellákat alkotok, de írtam már szövegkönyvet is...

Vélemények a meséről

Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!



Sütibeállítások