Kép forrása: https://pixabay.com/
Párácska hazatérése.
(A mese ihletője Zelk Zoltán "Párácska" című meséje, ahol Párácska, az önzetlen kis felhő útra kelt, mindenkinek adott vizet, míg végül ő maga elfogyott az égről, hiába kereste barátja, a szél.
"Így halt meg Párácska, de mégsem halt meg, mert tovább él falevélben, fűszálban, margarétában, búzában, kenyérben" - fejeződik be a mese.
Miután az akkor nyolcéves fiam megkönnyezte a kis felhőcskét, írtam hozzá ezt a "vidámabb" folytatást, s a természetet szemlélve - a valóságban is hasonlóan is történik...)
Felhőpapa és Felhőmama hiába várta haza Párácskát, a szép, göndör felhőcske-gyermeket napokon keresztül. Kutatták a messzi égbolton. Világított szerteszét a Nap, éjszakánként a Hold, és az összes csillag is segített keresni, de hiába: sehol nem látták Párácskát. Három nap múlva tért vissza újáról a Szél, ő vitte a szomorú hírt: a jószívű kis felhő megöntözte az erdő fáit, a sóhajtozó rétet, s végül, bár már alig volt ereje, meglocsolta a búzakalászokat, míg végül elfogyott az égről.
Nagy volt a szomorúság a magasban. A Nap elbújt, hogy ne lássa senki, hiszen neki mosolyognia kell a világra, márpedig azt most nem tudott. Felhőmama hatalmas könnycseppeket sírt, bár büszke volt fia önzetlenségére, de mégsem tudta most megvigasztalni senki – hiszen megtudta, hogy soha többé nem láthatja gyönyörű gyermekét. Felhőpapa villámokat szórt és mennydörgött haragjában: „Mondtam, hogy erős, kemény felhőt kell nevelni belőle! Akitől félnek, elbújnak állatok és emberek! Mire ment a szelídséggel? Most aztán itt van! Addig segített mindenkin… rajta most ki segít?!” A Szél hallotta Felhőpapa szavait, látta Felhőmama könnyzáporát, ami most megállás nélkül öntözte a földet, s elgondolkodott: „Ha Felhőmama most végigöntözi az erdőt, a rétet, a szántóföldet, akkor azoknak nem lesz már szükségük Párácska minden cseppjére. S ha itt az égbolton nincs, akkor csak a földre eshetett gyengeségében. Ott kell hát keresni!
Elindult hát a Szél, végigfújt az erdőn, hajladoztak nyomában a fák. Végigfésülte a rét füveit és virágait, végül a szántóföldön, egy nagy, kövér kalász csúcsán talált rá a pihegő kis vízcseppre, aki Párácska utolsó cseppje volt. Köszöntötte nagy örömmel:
De itt már bizony elszontyolodott Párácska: most gondolta végig, hogy bizony a szüleit mostantól csak messziről láthatja, beszélni pedig nem tud velük. Látta ezt a Szél is,és szomorúan sóhajtott fel:
Útra kelt a Szél, végigfújt a búzamezőn, a réten, az erdőn, majd felfelé vette az irányt, és feljutott az égre. Felhőpapa megnyugodott, Felhőmama megvigasztalódott egy kicsit, amikor hírt hallottak gyermekükről, de azért mégiscsak szomorúak voltak, hogy nem láthatják.
A Szél elszántan megszólalt:
De a szellőcskék nem adták fel.
De Vihar nagyapó is csak a fejét csóválta, és nagy forgószelet sóhajtott a föld felé:
Tanácstalanul néztek egymásra a szélcsalád tagjai, a felhők pedig nehéz szívvel gyülekeztek. Úgy tűnt, mindjárt elered egy szomorú, hetes eső… S ekkor valaki megszólalt:
Erre már megörült mindenki! A szellőgyerekek egymást kergetve, kacagva szaladtak a búzamezőre, közben minden falevelet, virágot, fűszálat, búzakalászt végigsimogattak. Egymást túlkiabálva üdvözölték a vízcseppé vált felhőcskét, s elfutottak a közeli tóhoz is, hogy vizet vigyenek barátjuknak. Eközben a Napocska is munkához látott: melengetni kezdte a cseppecskét, és megcsillogtatta a tó tükrét is, hogy a szellőgyerekeknek a felszállt vizet könnyebb legyen elvinni Párácskához. Párácskából a napsugártól újra egy parányi kis felhőpamacs lett, bár még csak a búzakalász tetején ült, és mohón ivott, mert közben a szellőcskék egymással versenyezve vitték hozzá a párává vált vizet. A gazda, aki néhány napja megkérte a felhőcskénket, hogy locsolja meg a búzáját, a homlokát törölgette zsebkendőjével: érezte, hogy valami időváltozás közelít, hiszen nagyon melegen tűzött a nap, és igen nedves volt a levegő is. Nem is tudott tovább dolgozni: fáradtan ült le egy bokor árnyékába. Párácskának jót tett a víz: hízni és göndörödni kezdett, s már mosolyogni is újra tudott.
Megérkezett a Szél is.
A Szél hátára vette Párácskát, mert ő bizony még mindig gyengécske volt. A Nap meleg sugarai emelték, emelték egyre magasabbra, a Szélnek csak könnyedén kellett szálldosnia alatta, hogy vissza ne csússzon. A gazda sem izzadt már annyira, jól esett neki ez a lágy fuvallat: újra nekiállt hát a munkának. Eközben a szellőcskék tovább itatták a kis felhőt a tó felszálló vizével, s mire elérték az égbolt kapuját, addigra ő ugyanaz a szép, bodros felhőcske lett, aki előtte volt.
Felhőmama boldogan ölelte magához elveszettnek hitt gyermekét, s Felhőpapa sem morgott már; csak annyit mondott szelíden fiának, hogy máskor jobban gondolja át, hogy mennyi ereje van, s ha egyedül kevés, akkor inkább kérjen segítséget a többi felhőtársától, akik ezek után – látva a kis felhő hősiességét – büszkén és boldogan fognak mellette állni, örülnek, ha vele tarthatnak. Együtt könnyebb megmenteni a növényeket, az állatokat, az embereket, a földet, a világot, mint egymagában.
Párácska lelkesen mesélte el kalandjait. Látta közelről a virágokat, érezte illatukat, hallotta a fák suttogását, érezte az acélos búzaszemek keménységét, akikből majd a kenyér lesz. De megjárta ő a föld alatti világot is, amiről azt hiszi mindenki, hogy puszta sötétség. Jaj, dehogyis! Millió és millió apró gyökerecske hálózza be, szorgalmas hangyák, giliszták teszik finommá a pályát, és sok bogár élete is ott kezdődik: amikor hernyóként alszanak odalent, még senki sem sejti, milyen sokszínű nép válik majd belőlük! Pezseg az élet odalent is! Ő vízcseppként bejárta a gyökerek hálózatát, felkúszott egy sárga, cső alakú szalmaszál belsejében, végül egy kicsi kapun jutott ki egy levélre, ahol a Szél aztán rátalált.
Mindenki mosolyogva hallgatta, a Nap ontotta szívéből a melegséget, még Felhőpapa is fehér mellényt öltött erre az ünnepi délutánra. Felhőmama most már nem bánatában, hanem örömében sírt, könnyei a napfényen át hullottak a szántóföldre, ahonnan Párácska hazaindult – és az ott dolgozó ember szalmakalapjára is…
Mérge azonban nem tartott sokáig: amikor bekapcsolódott az ünneplésbe és megjelent az égen Párácska nagynénje, a Szivárvány ragyogó, sokszínű ruhájában, akkor már ő is elmosolyodott, derűsen nézte a Nap szerteszórt sugarai között hulló cseppeket, és elgondolta, hogy világunk alapvetően csodálatos, ilyenre alkotta az Úr.
Csak észre kell venni benne a sok, apró szépséget..
Ezt a mesét írta: Ollmann Anasztázia Amatőr író és költő
Szeretem a verseket, novellákat, meséket, mind olvasni, mind írni. Szeretem kiragadni az apró, szép dolgokat. Hiszek a szeretet és a jó győzelmében. "Civilben" háziorvos és belgyógyász vagyok. És egy 2008-as "évjáratú" fiú édesanyja...
Júlia Kassai
2023-03-10 05:46
Szuper lett
Mészárosné Szuda Melinda
2023-06-07 17:15
De aranyos történet, kedves Anasztázia! Melinda