Kép forrása: Gyürki Edit, Álomhozó manóságok című könyv illusztrátora
Titok.
A virágzó nyári tisztás ontotta magából az illatokat. A lepkék szárnyát borító apró pikkelyeken megcsillant a kacér napsugár. A fecskefarkú lepke vidáman cikázott az illatos murok fehér virágain. A katángkórón megbújt szerényen az égszínű boglárka. A futrinkák éppen az esti műszakjukat pihenték ki a fűcsomók alatt. A virágbogarak elindították nektárgyűjtő akciójukat. A kaszáspók megkezdte őrjáratát az ösvények mentén. Minden úgy indult, mint bármelyik reggelen. Nem történt máshol ez a mese, csak azon a réten, ahol Nagykölked után elhagyjuk az őrházakat és szántóvá, erdővé szelídül a világ. Hát ott történt, pont ott.
Egyszer csak a cickafark olyat tett, amilyet még soha! Nyújtózott egy nagyot, emelkedett, emelkedett egyre és egyre magasabbra!
– Hé! Te mit csinálsz itt? – kérdezte tőle a pók.
– Én? Nem én csinálom. Valami megemelt! – sírta el magát a cickafark.
– Még hogy megemelt! Biztosan meguntad az egy helyben toporgást! Azért mocorogsz ennyit!
– Ne viccelődj velem, szeretek egy helyben toporogni, különben is mindjárt eldőlök! Segíthetnél rajtaaaam! A pók nem volt valami okos állat, így hát úgy döntött: összehívatja inkább az Őrmezei Közgyűlést a cickafark ügyében. Szaladtak a futrinkák, köröztek a mezei poszáták és kihirdették, hogy fél óra múlva legyen mindenki a cickafark tövénél. Lett is erre nagy nyüzsgés, forgolódás, de a cickafarknak már csak hűlt helyét találták. Valami titokzatos, nagy fekete folt vagy, hogy is mondjam, földhalom tornyosodott a virág helyén. Az imádkozó sáska a kezét tördelte, a szarvasbogár szúrásra állította a fejkoronáját, és csak vártak és csak vártak, de nem láttak senkit és semmit.
– Ez furcsa, sőt rettenetes! – hajtogatta az egyik pillangó. Itt volt a kedvenc leszálló helyem!
– Szegény virág! – sajnálkozott a katica.
– Szegény mi! – hajtogatták a virágok.
– Ellenség ütötte fel a fejét a zöld gyepen! – sápítoztak a kórók. Volt már rá példa! Volt már rá példa!
– Mi lehet ez? Mi lehet ez? – kérdezte mindenki.
– Ássunk lyukat a közepébe! – javasolta a bögöly, de senkinek sem tetszett az ötlet.
– Muzsikáljuk ki az ebadtát! – jutott eszébe a tücsöknek. A hangyák a hasukat fogták a nevetéstől:
– Azt hiszed, mindenki olyan zenebolondja, mint te? – kérdezték tőle. Inkább csináljunk belőle egy jó kis hangyabolyt! – javasolták.
– Még mit nem ti, gyűjtögetők, még a veszélyből is hasznot akartok húzni! – kiabáltak rájuk a csigák. Lett is olyan hangzavar, veszekedés, hogy már azt is elfelejtették, hogy félniük kellene valamitől vagy valakitől.
Egyszer csak elkezdett emelkedni az a nagy, fekete titok, és csak nőtt, növekedett. De ez még mind semmi, meg is szólalt öblös, mély hangján:
– Mi ez a nagy rikácsolás, miért nem tudtok csendesebben vigadni? A veszekedők meghökkentek.
– Retteg tőled az egész határ, és még te parancsolgatsz nekünk? – emelték fel a hangjukat felháborodva.
– Nem bántottam én senkit! – mondta csendesen a fekete titok –, csak szeretnék itt lakni.
– Itt? Másnak a lakásában, te betolakodó! Te! Te! Te! Ki is vagy te tulajdonképpen?
– Hát nem ismertek! Én vagyok a vakond! Még sohasem hallottatok rólam?
A lakók a fejüket rázták.
– Azt sem tudjuk, mi a te főfoglalkozásod!
– Még ilyet! – hüledezett a vakond, ilyen mezőn sem jártam még! Az én dolgom a rovarevés.
– A rovarevés? Ez nem is rossz! – morfondíroztak a virágok. Hát szavazzuk meg: maradhatsz-e vagy sem! De ígérd meg, hogy óvatosabb leszel, és nem fogsz bennünket kidöntögetni! A vakond mindent megígért. Egy kicsit bolondosnak tartotta a lakókat.
A cickafark pedig szomorúan hallgatta, hogy már régen nem is róla folyik a vita. Megszáradt magvait messze röpítette a szél, hogy gyermekei újra nyíljanak erdőn, mezőn, tarka réteken.
Ha erre látogatsz, talán még te is láthatod az elfeledett cickafark gyermekeit!
Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!
Ezt a mesét írta: Galambos Berni Meseíró, költő, dalszövegíró
. 1965-ben születtem. Vas megyében, Egyházasrádócon élek. Gyerekkorom óta írok. Kislányaim megszületése után még több verset, mesét írtam, amiket számtalan gyerekantológia, újság, folyóirat fogadott be. 2005-ben jelent meg Lélekszimfónia címmel önálló, felnőtt verses kötetem. 2016-ban Álomhozó manóságok és Zimankó címmel adták ki mesés könyveimet. 2017 májusában Szivárványos címmel verses –zenés kötetem látott napvil...