Te tudtad? – Ez a különbség a Mikulás és a Télapó között
A decemberi hónapot hatalmas izgalommal várják a kicsik és a nagyok egyaránt, hiszen december 6.-án eljön a gyerekekhez az a pirosruhás, fehérszakállú öregúr, aki ajándékokkal kedveskedik azoknak, akik egész évben jól viselkedtek. A jó szívű pocakos férfihoz azonban szinte az egész világ különböző pontjain eltérő hagyományok fűződnek, sőt sok helyen még a megnevezése is más és más lehet.
Bár a Télapó, és a Mikulás nevet sok családban egymás szinonímájaként használják, valójában két különálló személyről van szó, annak ellenére, hogy valóban sok dologban hasonlítanak.
Hogy lett egyáltalán két név a köztudatban?
A Mikulás személy a Keresztény Szent Miklós alakjához vezethető vissza. A Miklós nevet Szlovákia területein „Mikuláš”-nak emlegetik, így a Mikulás kifejezés nagy valószínűséggel eredetileg innen származik.
Szent Miklós a 4.században volt egy olyan római püspök, aki a segítőkészségéről, és az önzetlen adakozásáról lett ismert. Szent Miklós a megörökölt vagyonából folyamatosan segítette a rászoruló embereket. Azoknak, akiknek nem volt fedél a fejük felett, létrehozta az úgynevezett „szegényházakat”, hogy legyen hol lakniuk. Szent Miklós az egész életét adakozásra, és a szegény emberek támogatására szentelte, így világszerte ismert lett a jócselekedetei által. A hagyomány szerint december 5.-e éjjelén, 6.-ára virradóra látogatja meg a Mikulás a gyerekeket, és a kitisztított csizmácskájukba ajándékot hagy.
A Télapó érkezik a kéményen keresztül, neki készíthetünk ki sütit és langyos tejet
A Télapót és a Mikulást sokan a hasonló megjelenésük miatt keverik össze, a Télapóval kapcsolatos hagyomány azonban csak az 1950-es évek táján kezdett elterjedni. Franciaországban, Amerikában, illetve a nyugati keresztény világban jön a Télapó, aki a kéményen keresztül jut be az otthonokba, majd a kandallóra felakasztott zoknikba rejt némi meglepetést. A két alak valóban könnyen összekeverhető, így a bojtos sapkájáról ismert Télapót egyre többen mossák össze hazánkban is a Mikulással. A Télapó és a Mikulás valóban hasonlóan néz ki, és mindketten az éj leple alatt ajándékozza meg a jó gyerekeket míg ők alszanak. Ám a Télapó, a Mikulással ellentétben nem Keresztény néphagyomány során lett honosítva. Neki ma már gyakran süteménnyel és tejjel készülnek a gyerekek, sőt, az sem ritka, ha lefekvés előtt a kicsik 1-2 szál sárgarépát is kikészítenek az éhes, és fáradt rénszarvasok számára.
Az, hogy végül december 5.-e éjjelén, kihez melyik pirosruhás jótevő érkezik, talán teljesen mindegy. Az ünnepi készülődés alapját ugyanis nem ez, hanem a szeretet, a boldogság, a békesség, és az együtt töltött idő fogja megadni.
Ezt a cikket írta: Gutási Gábor meseíró
Webfejlesztő, vállalkozó és nem utolsósorban; családapa. Egy 7 éves kisfiú és egy 3 éves, csöppnyi kislány boldog apukája. „Életem során jelentős szerep jutott kedvenc időtöltésemnek, az írásnak. Már kisiskolás korom óta esszéket és verseket küldtem a helyi újságba, majd felnőttként éveken át vezettem saját apukás blogomat, mellette pedig szülővárosom heti lapjában vezettem a rendszeresen megjelenő infor...