Kép forrása: net
Hangszeres mese- Zenebonáló Lenke.
Egy nap Lenke ezzel állt anyukája elé:
- Anyu! Úgy szeretnék zenélni! Kérlek! Hozzuk le a padlásról azt a régi bőröndöt! Tudod, amiben van néhány zeneszerszám. Egyszer mutattad nekem.
- Igen, de nem olyan egyszerű ám azokon játszani! Zeneiskolába kell járni ahhoz, hogy szépen meg tud szólaltatni a őket. Ha nem tanulod, akkor csak olyan zenebona lesz, amit senki sem hallgat szívesen.
- Jó, majd akkor írass be! De most szeretnék játszani rajtuk. Milyen jó móka lesz!
Anyukája hiába próbálta lebeszélni Lenkét, hajthatatlan maradt. Felkapaszkodtak a létrán. Mennyi minden volt a padláson! Régi ruhák, bútorok, táskák,kalapok, és ott volt a bőrönd. Lenke izgatottan pattintotta fel a zárat. Volt benne furulya, cintányér, dob, xilofon. A kislány boldogan szorította magához a hangszereket.
A szobában letette az ágyára a kincseit. Először csak nézegette, majd egyenként megszólaltatta:
- Fúfú-fű –visította a furulya. Tam, tam – szólt a dob. A xilofon csengőhangot adott, a cintányér pedig ércesen zengett.
- Anya! Ez nagyszerű! Gyakorolok, és majd este, amikor apa is itthon lesz, bemutatom nektek a produkciómat, jó? – kérdezte csillogó szemmel.
Anyukája bólintott, és megkérte, hogy inkább menjen a kertbe, ott zenéljen. Lenke lelkesen szaladt ki. Lerakta a kerti asztalra a hangszereket. A xilofont tette maga elé.
Aztán újra és újra elölről kezdte: Dó, ré, mi, fá, szó, lá, ti, dó…
Amikor már sokadszorra is ezt dalolta, a szomszéd kert kerítése mögül Zsémbes néni feje bukkant fel.
„No, azok már biztos mind elmenekültek” – jegyezte meg csakúgy magának a néni, majd elköszönt, és eltűnt a kerítése mögött.
Lenke, amikor megunta a skálázást, a furulyát fogta a kezébe. Tü-tütü, tű-tűtű-tűűűű- fújta és fújta, és fújta fáradhatatlanul. Majd a cintányért vette a kezébe. Erősen, aztán gyengén ütötte össze. Nagyon tetszett neki a fényes, fémes csengés. „Ütöm, ütöm a cintányért, nem töröm el én a tányért, la-lal-la.” – énekelt hozzá.
Ekkor másik szomszéd feje bukkant fel, mégpedig Csacsogó kisasszonyé.
- Ki danolászik itt? – kérdezte.
- Csókolom! Hát én! Ma itt gyakorolgatok a hangszereken. Anyukám megengedte. Az előbb Zsémbes néni azt mondta, hogy örvend annak, hogy itt zenélgetek, énekelgetek.
- Tényleg azt mondta, hogy örül?- kérdezte hitetlenkedve Csacsogó kisasszony.
- Bizony! Szereti a zenét. Csacsogó kisasszony is kedveli?
- A szép dalokat, dallamokat igen, de ez…
Nem tudta befejezni, mert Lenke közbevágott.
- Tudom, még nem egészen jó, de hát azért kell gyakorolnom.
„Nem egészen jó? Konkrétan fülsértő” – dünnyögte a kisasszony halkan. Azzal elköszönt.
Lenke fáradhatatlanul folytatta a zenebonálást. A dob következett. Tam-tam-tam - menetelni kezdett.
- Jobb és bal, bal és jobb. Így ugrálnak a maj-mok. - Ezen jót kacagott. - Milyen jót találtam ki! Jobb és bal, bal és jobb. Így ugrálnak a maj-mok. Közben ugrott egy nagyot. Hangos dobszóval kisérte a mondókát. – Jobb és bal, bal és jobb! Kezdte újra, és újra…
Lenke anyukája jelent meg a kertben, egy kis frissítőt hozott.
- Ülj le és pihenj egy kicsit! – mondta kislányának.
– Nem, nem. Szorgalom, gyakorlás, kitartás! Ez mindenre a megoldás! Ezt te mondogatod mindig. Nem vagyok én fáradt!
-Ne-e- em?- csodálkozott az anyukája.
Ekkor lépett be a kertbe Zsémbes néni, intett Lenke anyukájának, majd ezt súgta a fülébe:
Valóban, így egyszerűbb volt elviselni a zenebonát csukott ablaknál, és füldugóval a fülben. Senki nem akarta letörni Lenke lelkesedését.
Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!
Ezt a mesét írta: G. Joó Katalin amatőr író
G. Joó Katalin vagyok, negyven évig tanítottam egy általános iskolában. Néhány írásom megjelent Erdélyben, Szerbiában, Szlovákiában is. Több elismerést, díjat kaptam már. A Cseresznyevirág c. mesém bekerült a 2. osztályos OFI-s olvasókönyvbe, a kis Hótündér története pedig határon innen s túl nagyon népszerű.