Barion Pixel

Ketten egy csigaházban


            A csiga unta már, hogy a házán dobolnak az esőcseppek. Előző nap kezdett hullani, és azóta egy percre sem állt meg, esett egyfolytában. Egy pillanatig sem ázott, hiszen fedél volt a feje felett, de szeretett volna a szabadban kószálni.
            – ...

Kép forrása: pixabay.com

            A csiga unta már, hogy a házán dobolnak az esőcseppek. Előző nap kezdett hullani, és azóta egy percre sem állt meg, esett egyfolytában. Egy pillanatig sem ázott, hiszen fedél volt a feje felett, de szeretett volna a szabadban kószálni.

            – Mikor lesz egy kis napsütés? – kérdezte hangosan, bár senki nem lakott vele, egyedül élt. Kidugta a fejét az ajtón, de gyorsan vissza is húzta, mert egy pár csepp épp a szarvát találta el.

– Jobb lesz, ha még olvasok egy kicsit! – motyogta, és elővette a tegnapi újságot, mert aznap még nem járt a varjú-posta arra.  Fellapozta az apróhirdetéseket, és az egyik nagyon felkeltette az érdeklődését. A következőképpen szólt:

„Házatlan csiga albérletet keres. A főbérlőnek takarítással, bevásárlással, főzéssel, mosással fizetek. Megtaláltok a nagy lapulevél alatti porhanyós földön. ”

– Uh, ez jó lehet! A házamban elférünk ketten is, és ha befogadom a hirdetőt, soha többé nem kell házimunkát végeznem! Lazsálhatok kedvemre! – dünnyögte elégedetten a házas csiga. Hamarosan kiolvasta az újságot, és kinézett az ablakon. A fűszálakon még ott lapultak az esőcseppek, de a napsütésben már úgy csillogtak, mint a gyémánt. Az égen megjelent egy óriási szivárvány, és a vörös, narancs, sárga, zöld, kék, és ibolya színek mesebelivé varázsolták a tájat.

– Mindjárt indulok, és megkeresem a házatlan csigát! – suttogta magában. Néhány perc alatt felszáradt annyira a környék, hogy tudott rajta anélkül közlekedni, hogy bele ragadt volna a sárba. Szerencséjére a nagy lapulevél közel zöldellt hozzá, éppen az út túloldalán, és így egy óra múlva már ott kopogtatta a porhagyós földet alatta.

– Hahó, merre talállak házatlan csiga? – kérdezgette.

– Erre, erre, miért keresel? – dugta ki a fejét a csiga.

– Albérletet keresel, igaz? – tudakolta a házas.

– Igen! Szeretnék már innen kiköltözni! – bólogatott a házatlan.

– Ha megosztom veled a házam, minden munkát elvégzel egyedül? – akart biztosat tudni a házas.

– Igen, ez a fizetség a szállásért! – felelte a házatlan.

– Áll az alku! – egyezett bele a házas.

– Mikor költözhetek? – kérdezte a házatlan.

– Lássuk csak! – gondolkodott a másik. – Akár azonnal! –folytatta.

– Összeszedem a holmim! – felelte boldogan a házatlan, és bement a levelek közé. Hamarosan egy váltás inggel, nadrággal és kalappal érkezett vissza.

– Bújj be! – hívta a házas csiga, és kinyitotta az ajtót, majd megmutatta a szobáját, melyet azonnal el is foglalt a másik.

– Megmutatod a konyhát és a fürdőszobát is? – érdeklődött a házatlan. – Hiszen ott kell majd mosnom, főznöm rád! – folytatta.

– Persze! Gyere velem! Nem túl nagy, egynek nagyon kényelmes, ketten kicsit szűkösen leszünk, de meg fogjuk szokni! – nyugtatta a házas.

– Ó, nagyon szép! – dicsérte az ízléses berendezést a házatlan csiga. A házas csiga büszkén nézte a lakását. Még soha senki nem járt nála, soha senkitől nem hallotta, hogy az ő otthona mennyire vonzó. Pedig milyen jó érzés tudni!

– Pihenj le, én megyek és kimosom az inged és a nadrágod. Hol tartod a szennyest? – kérdezte a házatlan csiga.

– Ott van a sarokban egy tároló edényben! – mondta a házas csiga és ledőlt a nappaliban, amíg a társa kimosta a ruhákat. Mikor kész lett, a befogadott azt kérdezte:

– Hol találom a nyersanyagokat a vacsorához?

– A kamrában van zöld levél, banán és alma, zöldségek és fűszerek. Készíts belőle valami finomat! – hangzott a válasz.

A házatlan csiga majd elhagyta kezét, lábát, úgy sietett. Igyekezett megfelelni az elvárásoknak, és rövid idő alatt finom ételt rittyentett.

– Ülj ide az asztalhoz! Társaságban jobban ízlik az ennivaló! – hívta a házas csiga. A házatlan csiga leült mellé, és ketten elfogyasztották az ételt. Azután a megállapodás szerint elmosogatott, elpakolt és felmosta a konyhát. Mikor mindennel elkészült, azt kérdezte:

– Van még valami kívánságod, vagy elmehetek a szobámba?

– Gyere, ülj mellém és beszélgessünk! – kérte a házas csiga.

A házatlan csiga teljesítette a kívánságát, de a második mondatnál lecsukódott a szeme és elaludt a kanapén.

– Ó, te szegény, jól elfáradtál! Pihenj nyugodtan! – suttogta a másik, és betakargatta. Ült mellette, és arra gondolt, még sem jó dolog, ha az egyikőjük agyon dolgozza magát, a másik pedig nem csinál semmit. Ha megosztják a munkát, akkor marad idejük közös játékra és sétára, beszélgetésre is. Másnap a házatlan csiga sokáig aludt. Mire felébredt, az asztalon várta a reggeli.

– Ne haragudj, hogy elaludtam! Nekem kellett volna dolgozni, hiszen ebben állapodtunk meg! Tiéd a ház, és befogadtál, én pedig munkával fizetek! – szabadkozott szegényke.

– Nem haragszom! Fáradt voltál a sok elvégzett feladattól, amit kaptál! Nem volt helyes úgy megállapodni, hogy mindent te csinálj! Ezentúl együtt végezzük el a munkát! Akkor több időnk marad más dolgokra! – jelentette ki a házas csiga.

Ettől a naptól fogva együtt mostak, főztek, takarítottak, közösen vagy felváltva készítettek ennivalót. Mindkettejüknek maradt szabad ideje, amit játékkal, sétával és beszélgetéssel töltöttek.

– Nem vagyok terhedre? – kérdezte egy napon a házatlan csiga.

– Egyáltalán nem! Olyan jó, hogy ketten lakunk a házban! – felelte a házas csiga.

– Szólj, ha megbántad, hogy befogadtál, akkor visszamegyek a nagy lapulevél alá a porhanyós földre! – kérte a házatlan csiga.

– Rendben. Szólok! – ígérte a házas csiga.

            Ha eső esett, ha szél fújt, ha erősen tűzött a nap, a csigaház védelmet nyújtott számukra. Egy napon mégis elköltözött a házatlan csiga, mert családot alapított a nagy lapulevél alatt, ahol zöld fűből épített otthont maguknak. A házas csiga is talált párt, így ő sem maradt magányos. A barátok gyakran találkoztak, családi rendezvényeket tartottak a réten, ahol ezer virág nyílik. Én gyakran találkozom velük, ha arra járok. Ti is láttátok őket arrafelé?

 

 

Kovácsné Demeter Monika Iringó, meseíró

PRÉMIUM Kovácsné Demeter Monika Iringó Prémium tag

Debrecenben születtem. Itt érettségiztem a Tóth Árpád Gimnáziumban, itt végeztem okleveles vegyészként a Kossuth Lajos Tudományegyetemen. A BIOGAL- TEVA Gyógyszergyárban 40 évig dolgoztam gyógyszerfejlesztőként. Két fiam és négy unokám van. Gyerekkorom óta szeretek történeteket írni. A meseírást 2023-ban kezdtem, és ez új utat nyitott az életemben. Remélem, akik olvassák a meséimet, azoknak örömöt szerzek, mert akk...

Vélemények a meséről

Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!



Sütibeállítások