Kép forrása: pixabay.com
Kunszentmárton megszállása.
Bizony nem mese ez, hanem igaz történet, amit egy szép szavú, és nagy emlékezetű, vénséges „alattyányi”, uradalmi tiszttartó mondott el újra és újra szépapámnak:
Abban az időben, a jászapáti tanácsházának ablakából egyvégtében csak a kiabálás hallatszott. Úgy beszélte, hogy Sóty János törvénybíró volt a legharagosabb:
Nem kellett sokáig várni, az éktelen hangzavarra összeszaladt hamar a gyűlés, s nyomban tanakodni kezdtek.
Radics István szólalt meg legelébb:
Nem is gondolkodtak sokáig, másnap kora reggel lóra kaptak, s útnak is eredtek, hogy széjjel nézzenek a környező vidéken.
Radics bíró ügetett az élen, csillagos homlokú fekete paripán. Nagy András almás-deres lovon ült, Sóty János pedig sötét sárga lovával haladt az úton. Őt követte Kiss Balázs hattyúfehér lován, Józsa Jánosé szép sötétpej színű, Gyenes Albertté pedig fakó volt. Így ment a hat daliás lovas, jó hosszan, és nagy délcegen.
El is hagyták szélsebesen a sülyi pusztát, de még Tiszaroffot is.
Tiszabőre érve látják ám, hogy a végtelen határban csakúgy szaladgál a dermesztő szél. Hamar lepattantak lovaikról, s azonnal leverték a jelölő karókat, nehogy valaki elfoglalja előlük a pusztát.
A díszes társaság pedig ismét lóra kapott, s az öreg szavára Csorba-puszta felé vette az irányt. Ahogy odaértek rögvest leverték a karókat, végül megpihentek a pusztatemplom tövében.
Amint ígyen tanakodtak, s poroszkáltak lovaikkal a kietlen pusztában, a túri Kalapos halomhoz értek. Egyszerre csak egy öreg méhészt láttak meg az út mellett, aki kíváncsian kérdezte tőlük:
A kitartó csapat igencsak elfáradt már a vándorlásban, de mégis tovább mentek, s lám, egyszer csak elérték a Körös folyót, ahol hirtelen meglátták a keczével halászó öcsödi halászokat.
Mentek lovaikkal, megingathatatlan hittel mendegéltek, s másnapra oda is értek.
Most már sietősebbre fogták, s nemsokára az alattyáni gazdatisztet is megtalálták.
Radics István bíró a megegyezést azonnal diktálni is kezdte:
Ezen aztán megszállóink jól összeszólalkoztak, s kerekedett akkora perpatvar, hogy nagy mérgesen lóra kaptak, s felháborodottan vágtatni kezdtek Jászapáti felé, olyan szélsebesen, hogy csak úgy porzott a puszta utánuk.
Telt-múlt az idő, de az új hazát egy percig sem feledték. Hideg ősz jött, ínséges tél, szűkös tavasz, nyomorúság, az adó meg egyre csak nőtt.
Éppen három esztendő múltával a jászmihálytelki vízi malom előtt találkozott össze ismét az egykori szállást kereső társaság:
A nagy bajszú vízi molnár menten rá is vágta:
Amint imígyen tanakodtak egyszerre csak ott termett megint egy ősz, öreg koldus, s azt tanácsolta nekik:
Felkapták ám erre rögtön, mind a fejüket s Kiss Balázs unszolására, feltarisznyázva másodjára is elindultak, de most már aztán másik úton, hogy megszemléljék a kunszentmártoni határt. Aztán mentek ismét, jó hosszan, mert mielőbb látni szerették volna mindannyian azt a csodás helyet, amiről a koldus beszélt.
Mentek szakadatlan, egyre fáradtabban, már rájuk is esteledett, és egyszerre csak, elérkeztek a Körös-folyóhoz. Átkeltek a hídon, amikor megláttak az utcán egy embert a kapuban állani. Sülye Mihály – mert így hívták az öcsödi, nemes lelkű gazdát – köszönt nekik illendően és szélesre nyitotta kapuját.
Vacsora közben pedig szépen sorjában elmesélték mi járatban vannak, merre tart az útjuk.
Másnap hajnaltájban ismét lovon ültek, s mire a nap feljött már Szentmárton határában voltak.
Bizony mondom néktek, szemük-szájuk elállt a nagy csodálkozástól, ahogy széjjel néztek. Úgy megtetszett az mindannyijuknak, hogy cseppet sem teketóriáztak, hanem hazatérve rábeszélték asszonyaikat az útra, feltarisznyázták az egész családot, a falu apraját, s nagyját szekerekre rakták, három napi élelmet abroszba kötöttek, és elindultak Szen’márton puszta felé.
A hat lovas ment legelöl, mert ők tudták a járást.
Radics bíró ügetett az élen, csillagos homlokú fekete paripán. Nagy András almás-deres lovon ült, Sóty János pedig sötét sárga lovával haladt az úton. Őt követte Kiss Balázs hattyúfehér lován, Józsa Jánosé szép sötétpej színű, Gyenes Albertté pedig fakó volt. Így ment a hat dalia, jó hosszan, és nagy délcegen.
S utánuk a még díszesebb menet: a férfiak ballagtak a szekereik mellett, asszonyaik és az aprónép fenn a kocsiderékban ültek. Mentek szótlan, könnyes szemmel, s csak lopva néztek vissza régi templomuk tornyára.
Már a nap korongja is alámerült a horizonton, de ők csak mentek egyre. Bizony azt sem tudták, hogy hol lesz éjjeli szállásuk, s nem tudhatták, hogy hol éri őket a reggel, de mentek hittel és kitartóan, Radics István, Nagy András, Sóty János, Kiss Balázs, Józsa János, Gyenes Albert után.
A szívük telve volt az új élet reményével. A reménnyel, hol a fáradt szürke napokat aranyos ünnepek váltják, ahol nyugodtan hajthatják álomra fejünket, s ahonnan elhallik az égi messzeségbe imájuk, a mindennapi falatért.
A várakozó feszült csendet csak néha-néha törte meg egy-egy gyermek kérdezgető hangja:
Addig mentek, mígnem egy csodás vidékre értek, hol a fű smaragdzölden ringott, s a fodrozódó Körös-folyó vizében ragyogó halak kergetőztek. A bozótosból színpompás madarak röppentek, s a kecses őzek riadtan futottak messzire a kocsiknak zajára. A folyó partján megállították szekereiket, lovaikat megitatták, és letáboroztak. Akkor éjjel különös, néma csend borult a szen’mártoni határra.
Azon a napon 1719. május 28. –át írtak a naptárban.
Kunszentmárton történetében talán soha nem volt szebben pirkadó hajnal, mint másnap kora reggel, Piros Pünkösd Ünnepe, mikor a nap bíbor sugara végigcirógatta az ébredők arcát. A napsugár felszárította már a harmatot és a tegnapi könnyeket.
Az apa karjaiba vette gyermekét és így szólt:
„Virágzóvá tenni, szent kötelességed,
Ez a cél vezessen a jövőben téged…!
Haladni a korral – mindig egyetértve…
Nem késik az áldás onnan, hol van béke…!”
(Kiss S. Jenő)
(Írta: Tóth Marianna, Kiss S. Jenő Kunszentmárton alapítása című verses műve alapján)
Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!
Ezt a mesét írta: Tóth Marianna meseíró
Kunszentmártonban élek, 1963. november 1-én születtem Szentesen. Kisgyermekkorom nagy részét nagyszüleimnél, Alattyánon és Csépán töltöttem, ahol megismerkedtem a falusi emberek életének szépségeivel és nehézségeivel. Iskoláimat Kunszentmártonban, Szarvason, Budapesten, Szegeden és Debrecenben végeztem az óvónői pályához kapcsolódóan. Az óvodapedagógia sajátos eszközrendszere lehetőséget adott arra, hogy a művé...