Virágnyuszi a tisztáson.
A tisztás népe ünnepségre készülődött.
- Úgy várom már a Búcsút és a Körmenetet!- jelentette ki a nyuszi. –Még sohase láttam ilyet!
- Ó, az nagyon szép és hangulatos! – felelte az épp akkor érkező róka.
Elhatározták, hogy a rét közepét valami különlegességgel díszítik fel. Ezerfelől ezerféle illatos növényt szállított ezernyi aprócska rovar. Hatalmas termőfölddel teli ládába ültették bele mindet. De nem ám akárhogyan!
Jött a farkas, a sakál, a hiúz, a medve, a borz, az őz, a szarvas, a vakond, a vaddisznó, és a sün.
Először egy nagy méretű golyót gyúrtak, hófehér virágokkal díszítették. Aztán felfelé nyújtották és ráhelyezték az alapzatra. Kisebb darabokból négy lábat formáztak, hófehér virágokkal dekorálták és a helyére illesztették. Ezt követően egy kisebb golyót gyúrtak, hófehér virágokkal szépítették. A golyó felső részén, középre, egy aprócska szívformát alakítottak ki tűzpiros virágokból. Két kisebb golyót nyomtak az arcára, narancsos virágokkal dekorálták, ez lett a pofija.
Most érkeztek meg a madarak. Jött a szajkó, a szarka, a cinege, a gerle, a fakopáncs, a bagoly, a poszáta, a sármány és még sorolhatnám napestig. Így hát ők folytatták a munkát.
A vadak addig beszélgettek, viccelődtek, tréfálkoztak.
A két kis kör közepéhez beleillesztettek egy pötty feketét, ez lett az orra. Ezután a szemek helye készült, amibe belenyomtak egy kis színt, majd egy icipici pirosat, kész is lett a szeme. Jól elfáradtak a madárkák. Feltelepedtek a fák ágaira és dalra zendítettek.
Ekkor jött a mókus.
- Szervusztok! Elnézést kérek a késésért!
- Semmi baj, még időben jöttél!- mondta a nyuszi. – Mi van a kezedben?
- Egy répa. Narancspiros virágokból készítettem.
- Ó, de gyönyörű ez a virág és a répa is! Köszönjük szépen! - válaszolta a nyuszi.
- Hol találtad ezt a sok különleges virágot?
- Nem találtam, cseréltem.
- Cserélted? Ugyan bizony?
- Úgy van, bizony!
- Mit adtál érte?
- Egy kosár gombát.
- S hát a répát hol szerezted?
- Készítettem.
- Na, ne mondd!
- De bíz’ mondom! Akár meg is esküszöm.
- Nagyon ügyes vagy!
- Köszönöm a dicsérő szavakat.
Folytatták a munkát a rovarok. Most a két tapsi fül készült. Dió színű virágokkal díszítették. Az egyikre egy mogyoróbarna foltot tettek, virággal díszítették. Végül elkészítették a pézsmabarna színű pamacs farkat és a helyére illesztették.
- Ó, de szép lett!- ámuldoztak a szorgos munkások. Te már tudod, hogy mit készítettek?.... Igen, egy virágnyuszit.
De még volt teendő! A tisztáson a keskeny út két szélét vadvirágszirmokkal díszítették. Került oda piros, sárga, zöld, kék, lila, sőt még bíbor színű is. Így hát elkészültek.
Kezdődhetett a karnevál. Dalos madarak vidám melódiába kezdtek. Ekkor érkezett meg Sikló Sanyó.
- Szép jó napot! Nem késtem el a karneválról?
- A körmenet, és a búcsú véget ért. A karnevál éppen most kezdődik!- felelte a süni.
- Ahogy siettem az erdőben, gyönyörű szép madáréneket hallottam. Megálltam. Ámultam- bámultam, szemem-szám eltátottam, úgy hallgattam az éneket. Azért értem ide később. Vajon miféle madár énekelt olyan szépen?
- Biztosan a madarak királya!- mondta a nyuszi. – Gyere és hallgasd. - Így is tett. Közben a kis rovarok perdültek- fordultak, ropták a táncot. A vadak ettek, ittak, mulattak. Ünnepelt mindenki, aki tehette. Nagyon jó volt a hangulat. Későre járt már az idő, amikor feltámadt a szél. Egyre erősebben fújt.
- Azt hiszem, hogy ideje asztalt bontanunk.- mondta a róka.
- Szerintem is!- bólogatott helyeslően barátja, a farkas.
- De mi legyen a virágokkal? – kérdezte az őz.
- Vigyük haza, osszuk szét!- javasolta a szarvas.
- Rendben, ez jó ötlet! – értett egyet az erdő népe. A nyuszi igazságosan szétosztotta az ikebanákat. Mindenkinek jutott egy.
- De kié lesz a virágnyuszi?- kérdezte vakond.
- Természetesen a nyuszié- válaszolta a medve.
- De hogy viszi haza? – így a hiúz.
- Segítek neki!- ajánlotta fel a medve. Így is történt. A szorgos kis rovarok maradtak utoljára. Még egyszer körülnéztek, mert szerették a rendet és a tisztaságot. Nagyokat sóhajtottak, révedeztek a tisztást ölelő sűrű lombos fákban, a tövében élő mohákban, gombákban, a lágy- és fás szárú növényekben. Jókat szippantottak az üde, friss ózondús levegőbe. Hallgatták egy kicsit az erdő beszédét, s a szél zúgását.
- Milyen szép! – sóhajtotta a katicabogár.
- Gyönyörű! – álmélkodott a lepke.
- Minden rendben van!- nyugtázták a többiek, majd ők is hazatértek a virág kompozíciójukkal, szerencsére még időben, mert közben eleredt az eső. A házuk ablakából nézték, hogy egyre jobban, egyre nagyobb szemekkel esett, aztán záporzott, sőt úgy esett, mintha dézsából öntenék.
A gyönyörű ikebanát mindenki az ablakába tette, hogy sokáig tudjanak gyönyörködni benne és tartósan emlékezzenek erre a csodálatos napra.
Forrás: https://elizabethsuzanne.5mp.eu/
Ezt a mesét írta: Gani Zsuzsa hobbi meseíró, történetíró, versíró
Nyolc éve kezdtem verseket, meséket, történeteket írni, melyek főként a természetről, illetve hagyományőrzésről szólnak. Hiszen ismernünk kell a múltunkat és ezt a felmérhetetlen jelentőségű hagyatékot tovább is kell adnunk a jövő nemzedékének. Meséimen, verseimen, történeteimen keresztül szeretném segíteni a környezettudatos magatartás kialakítását, természet megszerettetését, megóvását, ezenfelül ékes magyar szavain...
Tóth Lászlóné Rita
2024-08-05 08:25
Kedves Zsuzsa! Bizony, ha többen szorgoskodnak, akkor látványosabb lesz az eredmény. Szeretettel: Rita
Gani Zsuzsa
2024-08-05 14:16
Kedves Rita! Igen, így van. Bízom benne, hogy ezt a mesét is sok kisgyermek megszereti majd. Szeretettel: Zsuzsa