Barion Pixel

A lila Füles meséi - Úszólecke Hattyúéknál


– Nagyi! Nagyi! Menjünk sétálni! – rontott be Giza mamához az unokája, Gréta.
– Neked is szervusz, Grétikém! – válaszolta a köszönni elfelejtő unokájának a nagymama, és tovább kötögetett a lila fülesfoteljében.
– Jaj, bocsi! Szia, Nagyikám! Ne haragudj, ...

Kép forrása: mesterséges intelligencia által generált kép

– Nagyi! Nagyi! Menjünk sétálni! – rontott be Giza mamához az unokája, Gréta.

– Neked is szervusz, Grétikém! – válaszolta a köszönni elfelejtő unokájának a nagymama, és tovább kötögetett a lila fülesfoteljében.

– Jaj, bocsi! Szia, Nagyikám! Ne haragudj, de nagyon fontos lenne azonnal indulnunk – folytatta Gréta. – A Luca mesélte az oviban, hogy tegnap a tónál kishattyúkat láttak. A nagyokat meg is etették finom kiflivel. Ugye mi is elmegyünk hattyút nézni, meg etetni! Légy szi’, légy szi’, Mamikám! – fogta könyörgőre a kislány.

Giza mama félretette a kötését és az ölébe ültette türelmetlen unokáját.

– Szívesen megyek veled sétálni, de etetésről szó sem lehet!

– De miért? Én is szeretem a kiflit, mert az finom étel. Biztos ízlene a hattyúknak is – erősködött Gréta.

– Márpedig nem fogjuk etetni őket, elég lesz gyönyörködni bennük. Épp ma olvastam a neten a Madártani Intézet felhívását, amiben kérik, hogy senki ne etesse a vízimadarakat, mert csak árt nekik. Ők bőven találnak maguknak ennivalót a vízben, növényeket, csigákat, apró halakat, bogarakat. Semmi szükségük emberi eledelre! Attól csak megbetegszenek.

A kislány értetlenül figyelte nagymamáját, hiszen gyakran látta már a közeli tónál, hogy az emberek etetik a vadkacsákat, hattyúkat.

– Ha nekem nem hiszel, megkérdezhetjük Fülest, hátha hozzá tud szólni a témához – javasolta a nagymama.

A lila fülesfotel ugyanis varázsfotelként is működött Grétiéknél. A kislány csak belesúgta az egyik fotelfülbe, hogy miről szeretne mesét hallani. Aztán a másik fotelfül a nagyi fülébe súgta a mesét, amit ő tovább mesélt az unokájának.

– Hattyús mesét szeretnék! – suttogta Gréta a fotel fülébe, majd visszakucorodott a mama ölébe.

Rövid csend után Giza néni oldalra fordította a fejét, hogy jobban hallja a fotel meséjét, aztán már mondta is Grétinek, amit az imént hallott.

„A Madaras-lakótelep nagy tava kedvenc helye volt sok vízimadárnak. Szerettek a tóparti nádasban fészkelni a vadkacsák, szárcsák, vízityúkok meg a hattyúk. Az idei tavaszon is sok madár költözött a tóhoz, jutott hely mindenkinek, meg táplálék is akadt a nagy tóban bőven. A bütyköshattyú pár, Huba és Léna már tavaly nyáron is felneveltek hat szép hattyúfiókát ezen a helyen, ezért idén is itt alakították ki a fészküket a tó körüli sűrű nádasban.

A nyár elején aztán kikeltek a kishattyúk, méghozzá heten. Huba büszkén trombitálta szét a tó többi lakójának, hogy hét szép fiókával gyarapodott a családjuk. Szerencsére a tó bővelkedett vízinövényekben, bogarakban, ebihalakban. A szülők szorgalmasan gyűjtögették a finom táplálékot a kicsiknek. A gondos etetésnek meg is lett az eredménye. A fiókák szépen fejlődtek, elérkezett az ideje, hogy a fészken kívüli világgal ismerkedjenek.

– Sorakozó, kicsikéim! – trombitálta a hattyúmama.

Aztán Huba vezetésével megindult a csapat. A nádast elhagyva a fiókák izgatottan forgatták fejecskéjüket, hiszen minden irányban valami újdonságot láttak. A legcsodálatosabbnak a nagy víztükröt tartották. Persze kissé meg is ijedtek, mert a szél itt erősebben mozgatta a tó felületét. Léna is jobbnak látta, ha felkapaszkodnak Huba és az ő hátára az apróságok.

– De jó itt apa hátán! – csipogta Pelyhes. – Innen a magasból jobban is látom a világot. Milyen szép nagy nádszálak sorakoznak ott a vízen túl!

– Azt fának hívják az emberek – magyarázta Huba.

– Nézd csak ott a tó partján azokat a kétlábúakat, integetnek nekünk, ők az emberek!

– Ők miért nem jönnek a vízbe és miért nem úszkálnak, mint mi? – kíváncsiskodott az anyukája hátán utazó Pihe.

– Ide nem jöhetnek be, ez csak a mi tavunk, meg a rokonoké. Látjátok azokat a kisebb madarakat a tó közepénél? Na ők a vadkacsák, aztán kissé távolabb a szárcsák úszkálnak. Velük is jóban vagyunk, náluk is hamarosan kikelnek a fiókák. Ők is a nádasban laknak, mint mi.

– És alattunk kik laknak, apa? – tudakolta Pötyi.

– A halak, a békák, a csigák, a bogarak meg a növények. Velük nem vagyunk jóban, viszont megesszük őket, mert finomak. De most már eleget kíváncsiskodtatok, itt az ideje a tanulásnak. Mindenki másszon le a hátunkról, most az egyenes oszlopban haladást fogjuk gyakorolni, meg a kanyarodást. Mögöttem sorakozzatok fel, és indulás a tó közepe felé!

A fiókák engedelmesen követték apjukat, a mamájuk kicsit messzebbről figyelte őket.

– No most balra kanyarodunk, hogy visszaússzunk a mamához. Jelzem a szárnyammal, hogy merre kanyarodjatok.

A sor végén úszó Pötyi azonban bizonytalan volt a bal-jobb irányban, és sikerült neki pont ellenkező irányba kanyarodni. Igen ám, de most mit csináljon, hogyan érje utol a családját?! Kétségbeesetten verdesett a szárnyaival, össze-vissza kapálózott a lábaival. A vége azt lett, hogy körbe-körbe forgott. A közeli tavirózsa leveleken napozó békák hangos nevetéssel kísérték a mutatványt.

Szerencsére Léna észrevette a bajba jutott fiókát és nyílegyenesen úszott is hozzá.

– Na mássz a hátamra, Pötyi, hogy gyorsan utolérjük apáékat!

Még egy kis ideig a part közelében gyakorlatoztak a kishattyúk. Meglátva ezt a parton bámészkodó emberek, mind feléjük igyekeztek. Huba nem félt tőlük, de azért óvatosságra intette a kicsiket.

– Csak udvariasan biccentünk feléjük, esetleg a szárnyunkkal intünk nekik, de semmi több. Nem fogadjuk el, amit bedobálnak nekünk, mert az emberi eledel, és nekünk nem tesz jót.

Pötyi értette, amit az apukája mondott nekik, de sajnos a kíváncsisága győzött. Amikor senki sem látta, hamm, bekapott egy arra úszó ázott kiflivéget.

„Nem rossz, de azért a hínár ennél sokkal finomabb!” – állapította meg, aztán követte a fészkük felé úszó családját.

A sok úszkálástól elfáradt kishattyúk jóízűen szunyókáltak a fészekben, egy kivételével. Gondolhatjátok, hogy kiről van szó! Hát bizony Pötyi nem tudott elaludni, mert valami nagyon bántotta a kis begyét. Panaszosan pityergett a mamájának, hogy nem érzi jól magát. A szülők hamar rájöttek, hogy fiókájuk megkóstolta az emberi eledelt, és attól van rosszul.

– Gyorsan elmegyek Uhu bácsihoz, talán ő tud valami gyógymódot tanácsolni – köszönt el párjától Huba, és kisétált a parton álló nagy tölgyfához. Ott lakott ugyanis a bölcs bagoly, aki mindenkinek szívesen segített, ha tudott. Figyelmesen hallgatta Huba trombitálását a bagolydoktor, majd gyorsan elhuhogta neki a gyógymódot.

– Ma már ne egyen semmit a kisfiad! De sok vizet itassatok vele! Holnaptól két napig csak friss hínárrügyet ehet, akkor meg fog gyógyulni.

Huba hálásan köszönte a bagoly tanácsait, és igyekezett vissza a családjához. Az utasításokat szigorúan betartották, így a harmadik napra elmúltak Pötyi panaszai.

– No ennek örömére meglátogatjuk Uhu bácsit, és megkóstolhatjátok a tölgyfa alatti friss füvet.

A kis hattyúk – élükön Pötyivel – boldogan követték szüleiket a parti tölgyfához. Élénk csipogással és szárnyverdeséssel köszönték meg a bagoly segítségét. Aztán jóízűen falatoztak a friss fűből.”

– Holnap elmesélem az oviban, hogy mi történt Pötyivel. Remélem, ebből mindenki megtanulja, hogy ne etesse a hattyúkat, csak gyönyörködjünk bennük – fogadkozott Gréti a mamájának. Aztán egy puszi Giza mamának, egy meg a Fülesnek, és irány a gyerekszoba, ahol a plüssöknek is elmesélte Gréta a kishattyú történetét.

Gyöngyösvári Mara, amatőr meseíró

PRÉMIUM Gyöngyösvári Mara Prémium tag

Varga Mária Gyöngyi nyugdíjas tanítónő vagyok. Tíz éve kezdtem mesés történeteket írni, melyek főleg az alsós korosztálynak szólnak. Magánkiadásban adtam ki öt gyermekkönyvemet, melyek főszereplői: Balambér nyuszi, Vöric cica, a körhintába fogott pónik, Pogi a tacskókölyök, manók, mókusok és tündérek. Meséimet Gyöngyösvári Mara álnéven írom. Legfrissebb meseregényem a Gyöngyösvár közeli Tölgyerdőben és Tünde...

Vélemények a meséről

Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!



Sütibeállítások