Barion Pixel

A Pisztrángos-tó tanulói


A Gyöngyösvár körüli dombok legmagasabb pontján, a Palota-fennsíkon tört fel a mélyből a Fecsegő-forrás. Útját a víz több ágon is folytatta. A csendes sík vidéken folydogált a Locsi-patak, az erdős részek sűrűjében pedig a Pisztrángos-patak csobogott. Nevét a benne ...

Kép forrása: mesterséges intelligencia által generált kép

A Gyöngyösvár körüli dombok legmagasabb pontján, a Palota-fennsíkon tört fel a mélyből a Fecsegő-forrás. Útját a víz több ágon is folytatta. A csendes sík vidéken folydogált a Locsi-patak, az erdős részek sűrűjében pedig a Pisztrángos-patak csobogott. Nevét a benne lakó sebes pisztrángokról kapta ez a vízfolyás. A gyöngyösváriak kedvenc időtöltése volt az erdei kirándulás és a horgászat a pataknál.

Pisztrángéknál – akárcsak nálunk, embereknél – egy közösségben éltek a felnőtt és az apró halacskák. Ott is a felnőttek feladata volt a kishalak nevelése, okítása. Ezért alakították ki a kicsiknek a pisztrángbölcsődét, az óvodát és az iskolát.

Látogassunk most el ebbe az iskolába! A halacskák tanítója a legöregebb, legtapasztaltabb pisztráng, Pista bácsi volt. Szigorú tanító hírében állt, de ez kellett is, mert tanítványai szertelen és eleven halacskák voltak. Közöttük is élen járt a csínytevésben Pisztráng Petya. Mindig utoljára csinálta, amit a tanító kért tőlük, a legnyugtalanabb volt mind közül. Petya kisebb volt, mint a társai és az oldalán sem virítottak színes pöttyök. Neki csak fekete foltjai voltak. Ezt egy kicsit fájlalta, úgy érezte ő nem kap elég figyelmet a többiektől. Ezért aztán mindenféle rosszalkodást eszelt ki, hogy legalább abban kitűnjön társai közül. Az sem zavarta, hogy leginkább csak szidást kapott, fő, hogy figyeltek rá.

Pista bácsi sokmindent tanított a nebulóknak. Legfőbb tantárgyuk a vízibiztonság volt. Itt megtanulhatták, hogy hogyan rejtőzködjenek a vízinövények között, ha erre téved egy-egy csuka. Hogyan figyeljenek a part felől leselkedő veszélyekre, a halászó állatokra. De azt is megtanulták, hogy mit kell tenni, ha mindenféle tarka dolgot lógat be a vízbe a legfélelmetesebb ellenségük, az ember. Ezt volt a legnehezebb megtanulni, mert a szépen csillogó, színes kis dolgok hívogatóan mocorogtak a vékony szálak végén. A kis halacskák úgy érezték, muszáj velük játszani, labdázni egy kicsit. Ez pedig sok kis pisztráng vesztét okozta, akiket kifogtak a horgászok.

Az egyik reggelen több vékony zsineg is megjelent a patakban, végükön a színes csalikkal. A kishalak mind játszani akartak ezekkel, versengtek, hogy ki melyikkel tud egy kicsit labdázni. Ilyenkor az uszonyaikkal passzolgatták egymás felé a csalit. Ebben a játékban Petya nagyon ügyesnek bizonyult. Gyorsan eléjük úszott, alámerült, kerülgette, paskolgatta a csalikat. Azt Pista bácsi sokszor elmondta, hogy a szájukkal ne próbálkozzanak elkapni a színes csalikat. Erről sok halacska megfeledkezett a játék hevében. Látta ezt Petya is, de hiába tátogta a többieknek, hogy a szájukat csukják be. Nem figyeltek Petyára, így aztán egymás után haraptak rá, a damilon billegő csalikra. Utána már csak egy rántás következett, és a halacskák a magasba emelkedtek, majd eltűntek. Petya tudta, hogy őket már soha nem látják viszont, ezért nagyon megijedt. Egyre gyorsabban cikázott a többi hal között, próbálta őket ellöködni, szájuk elől elcsapni a csalit. A többi hal nem értette, miért csinálja ezt Petya.

A közeledő Pista bácsi viszont rögtön megértette Petya viselkedését. Uszonyai sebes mozgatásával magához terelte tanítványait és a sűrű nádasba vezette őket. A sor végén úszott Petya is. Mikor biztonságban voltak a pisztrángok, Pista bácsi magához intette Petyát. Ő kissé megszeppenten úszott hozzá. A tanító nagy dicséretet tátogott Petyának, amiért próbálta társait menteni. A többi halacska csak most jött rá, hogy Petya az életüket mentette meg, és nem a játékukat akarta elrontani. Egymás után pacsiztak Petyával hálájuk jeléül.

Petya pedig megérezte, hogy mennyivel jobb, ha a jósága miatt foglalkoznak vele, mintha a rosszalkodásért kapna figyelmet. A legnagyobb elismerés pedig az volt, hogy Pista bácsi kinevezte segédtanítónak a vízibiztonsági óráikra.

Gyöngyösvári Mara, amatőr meseíró

PRÉMIUM Gyöngyösvári Mara Prémium tag

Varga Mária Gyöngyi nyugdíjas tanítónő vagyok. Tíz éve kezdtem mesés történeteket írni, melyek főleg az alsós korosztálynak szólnak. Magánkiadásban adtam ki öt gyermekkönyvemet, melyek főszereplői: Balambér nyuszi, Vöric cica, a körhintába fogott pónik, Pogi a tacskókölyök, manók, mókusok és tündérek. Meséimet Gyöngyösvári Mara álnéven írom. Legfrissebb meseregényem a Gyöngyösvár közeli Tölgyerdőben és Tünde...

Vélemények a meséről

Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!



Sütibeállítások