Geszti Eszti és Godó.
Őszre hajlott az idő. A drága éltető napsugár már nem perzselte a földet úgy, mint nyáron, hanem egyre gyengébben sütött.
A szél viszont többször, erősebben fújt, az idő hűvösebbre fordult. A lombhullató növények levelei sárgultak, száradtak. A vadgesztenye is beérett. Ezen a fán élt Geszti Eszti és Godó sok- sok testvérével együtt. Úgy döntöttek, hogy ők pottyannak le elsőként a fáról.
- Van kedved eljönni velem? – kérdezte Godó.
- Hová? – kérdezte Geszti Eszti.
- Csak ide a közelbe. Még sose voltam, de még kicsit se, távolabb az otthonomtól. Jó lenne körül nézni. Innen fentről mindent másképp látni, mint odalentről. Nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy mi történik kicsit odébb.
- Jó, rendben! Bevallom én is hasonlóképp vélekedek, mint te. Már nekem is többször megfordult a fejemben, hogy milyen jó lenne tapasztalatokat, ismereteket szerezni!
- Hát menjünk! Ugrás!
- Hopp!
- Hopp!
- Már lent is vagyunk. Milyen puha volt ez a csörgő- zörgő avar, amire ráhuppantunk!- mondta Godó.
- Igen! Meg se ütöttem magam. Ráadásul milyen izgalmas volt! – válaszolta Geszti Eszti.
- Na, menjünk! – Így is tettek. Mentek- mendegéltek, azaz gurultak és gurultak minél távolabb az otthonuktól. Egy kis idő múlva megpihentek egy fa tövében. Onnan nézték a gyönyörű világot. Közben észrevették, hogy a testvérei is követték őket. Ők is lehullottak a fáról. Ott feküdtek egytől- egyig, a fa tövében. Egyszer csak hangokat hallottak. Egy asszonyka közeledett gyerekekkel, kezükben fűzfavessző kosarakkal.
- Nézd, Godó! Megálltak a bokrétafa tövében. – mert ők így is hívták a vadgesztenyefát, de hívhatták volna akár szappanfának is, mert abba a családba tartozott.
- Ó, összeszedik a többieket! Jaj! Jaj! Most mitévők legyünk?
- Egyelőre figyeljük őket, mi fog történni!- felelte Geszti Eszti. – Nézd, még a fa frissen lehullott kérgeiből is visznek egy jó adagot!
- Ezeket a gesztenyéket hagyjuk itt a földön. Nekünk elég annyi, amennyit felszedtünk. A vadaknak is fontos táplálék.- mondta fennhangon az asszonyka.
- Elindultak.
- Menjünk utánuk! – suttogta Godó.
- Jó, menjünk!
- Óvatosan, lassan, nehogy észrevegyenek!-
Csendben, lábujjhegyen, pisszenés nélkül, tisztes távolból követték őket. Nem sokkal később egy takaros házhoz értek - Geszti Eszti és Godó tátott szájjal nézte, hogy az asszonyka a fa kérgéből, majd a magjából kenőcsöt készít. Kislánya árgus szemekkel figyelte. Mikor elkészült tégelyekbe tette, három kis üvegcsébe.
- A gesztenye fele jó lesz mosószernek. Vászonzsákba teszem.
- Segíthetek? – kérdezte a kislány.
- Igen, segíts! Köszönöm szépen!
- Nagyon szívesen!
- Édesanya, mire jó még a vadgesztenye? – kérdezte a kislány.
- Ó, az nagyon sok mindenre, hiszen gyógynövény! Persze, azért vigyázni kell vele, ahogy minden növénnyel. Nagyon jól kell ismerni a felhasználását, s csak akkor szabad alkalmazni, ha szükséges. A népi gyógyászat és a gyógyszeripar is felhasználja. Nagyon hasznos növény. A vadgesztenye levele és virága is felhasználható.
- Komolyan?
- Bizony! Minden része értékes. A törzséből bútorokat készítenek, illetve fajátékokat, evőeszközöket, konyhai felszereléseket, sőt fapapucsokat is faragnak belőle.
- Hű, ezt nem is gondoltam volna!- felelte a kislány.
- Ahogy látod, én kenőcsnek, és mosószernek használom. Annak idején megtanította az édesanyám azt, hogy hogyan kell elkészíteni, hogyan kell használni. Most én is megmutatom neked.
- Köszönöm szépen drága anyukám!
- Nagyon szívesen! – Ekkor megjelent egy kisfiú.
- Elvihetem a második adag gesztenyét? Játszani szeretnék vele!
- Hát persze! Vidd nyugodtan! Itt a másik fele.
- Köszönöm szépen anyucim!
- Mehetek én is veled? – tette fel a kérdést testvérének a kislány.
- Gyere nyugodtan. Úgy sokkal jobb, ha társaságom is van. A kosár egyik fülét az egyik, másikat a másik fogta. A ház előtt letették a földre. A kisfiú egyszer csak elviharzott. Hamarosan két árral, gyufaszálakkal és ki tudja még mi mindennel tért vissza. A kislány érdeklődve figyelte a bátyját.
- Mit fogsz csinálni?- kérdezte.
- Csinálok két lovat, és két figurát.
- Segíthetek?
- Igen. Itt az egyik ár, odaadom. De vigyázz, mert veszélyes. Könnyen megszúr.
- Óvatos leszek, ígérem. - A fiú kivett a kosárból két gesztenyét: egy kisebbet és egy nagyobbat. Húga is így tett. A gyufaszál és az ár segítségével összeillesztették. Aztán fúrtak a test aljára négy apró lyukat a lábaknak, és a végére is egyet a faroknak. A füle kicsit nehezebben ment. De csak sikerült. Ezután a fiú a kislánynak is segített, mert egy kicsit lemaradt. Miután elkészültek, a két gesztenye baba következett.
- Hogy fogják hívni?
- A Geszti Eszti és Godó névhez mit szólsz?
- Nagyon tetszik!- mosolyodott el a kislány. A fa tövében ücsörgőknek elkerekedett a szemük.
- Minket is pont így hívnak!
- Igen! Pszt! Maradj csöndben! Figyeljünk. – Már majdnem elkészültek a figurák.
- A tüskés héját hova tegyük? Az lesz a haja? – kérdezte a kicsi.
- Igen! Segítek megcsinálni. - Miután elkészült Geszti Eszti és Godó, valamint a két lovacska, játszani kezdtek velük. Amikor megunták a játékot, bevitték a szobájukba és az ablakba tették.
Ez idő alatt Geszti Eszti és Godó odasietett a testvéreihez.
- Gyertek, most el tudtok szökni, senki sincs a közelben.
- Jó, siessünk! – mondta az egyik fele.
- Mi viszont szeretnénk maradni, jól érezzük magunkat a gyerekekkel.- mondta a másik fele. – Különben is, ki tudja, hogy mi vár ránk, odakint a szabadban. Jön a deres, szeles, zsémbes, vagy a cserfes, bőséges, szépséges, és kellemes ősz, aztán a fogcsikorgató, farkasordító, zord, fergeteges, pelyhes, vagy a jeges, és csöndes tél. Lehet, hogy fedél se lesz a fejünk fölött. Ki tudja.
- Ahogy gondoljátok! – válaszolta Geszti Eszti és Godó. Azzal sietve mentek, azaz gurultak tova. Amikor visszajöttek a gyerekek észrevették, hogy sok- sok gesztenye hiányzik a kosárból. Egy kicsit eltűnődtek, furcsállták a dolgot, de nem különösebben foglalkoztak vele. A maradék gesztenyéből figurákat raktak ki: csigabigát, virágot, fát, házat, autóformát és még ki tudja mi mindent. Egy fertály óra múlva visszarakták a gesztenyéket a helyére.
- Játszunk memória játékot?- kérdezte a kislány.
- Játsszunk! – ekkor a kisfiú újra elsietett. Ezúttal hibajavítót hozott ki. Pöttyöket festett a gesztenyékre.
-Jaj, de csiklandoz az ecset!- kacagtak föl a gesztenyék. - persze ebből a gyerekek semmit se érzékeltek. Amikor megszáradt, kezdődött a játék. Először a párokat kellett megtalálni, párosító játékot játszottak.
- Én nyertem!- kiáltott fel a kislány.
- Ügyes vagy! – így a kisfiú. Másodjára az idősebb nyert, harmadjára ismét a fiatalabb.
- Most játsszunk valami mást! Rakjuk sorba a pöttyöket.- kérte a kislány.
- Rendben. Egy pötty, kettő, három…- folytatták egészen tízig. Aztán azt játszották, hogy ki rendezi sorrendbe összekeverés után a leggyorsabban.
- Nyertem!- kiáltott fel a kisfiú!
- De ügyes vagy! – örvendezett vele együtt a kislány. Folytatták tovább.
- Most nekem sikerült gyorsabban! – ujjongott a kicsi, vele együtt a nagy. A döntő játszámában teljesen egyszerre lettek kész, így az döntetlennel zárult.
- Mit szólsz hozzá, ha a gesztenyékből ugróiskolát csinálunk? – tette fel a kérdést a nagyobb.
- Juj, de jó! – lelkesedett a kisebb. Ketten együtt hamar elkészítették és jó sokáig játszottak vele. Amikor elfáradtak, összeszedték a gesztenyéket az utolsó darabig, és a fűzfakosárban bevitték a szobájukba.
- Holnap folytatjuk a játékot?- kérdezte a kicsi.
- Hát persze! – felelte a nagy.
- Úgy látom, hogy jó soruk van a testvéreinknek!- nyugodott meg Geszti Eszti és Godó. - Gyertek testvéreim, mi is menjünk játszani!- Így is történt.
Ha nem hiszed, járj utána.
Forrás: https://elizabethsuzanne.5mp.eu/
Ezt a mesét írta: Gani Zsuzsa hobbi meseíró, történetíró, versíró
Nyolc éve kezdtem verseket, meséket, történeteket írni, melyek főként a természetről, illetve hagyományőrzésről szólnak. Hiszen ismernünk kell a múltunkat és ezt a felmérhetetlen jelentőségű hagyatékot tovább is kell adnunk a jövő nemzedékének. Meséimen, verseimen, történeteimen keresztül szeretném segíteni a környezettudatos magatartás kialakítását, természet megszerettetését, megóvását, ezenfelül ékes magyar szavain...
Tóth Lászlóné Rita
2024-10-04 15:22
Ez nagyon aranyos volt. Annak idején nekünk gyerekeknek is gyűjtenünk kellett. Azt nem értem, hogy ha hasznos, akkor most miért hagyják a földön heverni, majd összesöpörve a szemétbe tenni? Tele van a föld vadgesztenyével. A napokban voltam temetésen. A t
Tóth Lászlóné Rita
2024-10-04 15:25
Folytatás: A temető tele van gesztenyefával,nagyon fújt a szél, attól tartottam, hogy valamelyik eltalál. Nem értem, hogy miért nem gyűjtik össze.
Gani Zsuzsa
2024-10-04 15:37
Ezt én se értem. A vadgesztenye sokmindenre felhasználható. Az erdőben a vadak szeretik. Amikor a gyerekekkel "tanulmányi" sétákra mentünk, mindig vittünk kiskosarakat és gyűjtögettük a természet kincseit. Aztán hetekig "játszottunk" velük, kézműveskedtün
Gani Zsuzsa
2024-10-04 15:44
folyt. kézműveskedtünk belőle. Gesztenyekoszorút, szoba, asztal- és ajtó dekorációt lehet belőle csinálni...annyi mindenre jó. Nagyon örültem, hogy ezt a mesémet is elolvastad, véleményezted. Szeretettel: Zsuzsa