Barion Pixel

Gyémántkönny királylány


                 
Az arany és ezüst hegyek ölelésében volt egy királyság, melynek népe örök békében és nagy szeretetben élt. A királyi családban egyetlen gyermek született, egy kislány.
            Az egész rokonság elámult, mikor a kicsi felsírt, mer...

Kép forrása: pixabay.com

                 

Az arany és ezüst hegyek ölelésében volt egy királyság, melynek népe örök békében és nagy szeretetben élt. A királyi családban egyetlen gyermek született, egy kislány.

            Az egész rokonság elámult, mikor a kicsi felsírt, mert könnyei szerteszét gurultak a rózsaszín rugdalózón, és a földre érve gyémánttá váltak. Az értékes drágakövet a szolgálók összeszedték és a kincstárba vitték. A királyné parancsba adta, hogy mindenki nagyon figyeljen arra, hogy a csöppségnek mindene meglegyen, soha ne bántsák őt meg, ne ellenkezzen vele senki. Így a királylány, aki a Gyémántkönny nevet kapta, sohasem keseredett el.

 A kisbaba lassan felnőtt, gyönyörű lánnyá serdült, hosszú hajába virágot fontak. Ruhái úgy lebbentek körülötte, mintha mindig a tavaszi szél fújdogálna körülötte. Ékszereit a gyémánttá változott könnycseppekből készítették, amely csak úgy tündöklött rajta. Fülbevalója, karkötője, nyaklánca a palota ékszerészének legszebb alkotásai voltak. Szeme tündöklött, arca ragyogott, karcsú alakja kimagaslott a tömegből.

Egy napon az édesapja így szólt:

– Édesanyáddal úgy gondoltuk, ideje férjhez adnunk téged. A te jövendőbelid lesz majdan az ország királya, így közösen kell kiválasztanunk, hogy ki legyen az az ifjú. Kihirdettük az arany és ezüst hegyeken innen és túl, hogy jöhetnek a férjjelöltek lánykérőbe az országunkba. Nagyon sok a jelentkező, messze földön elterjedt a szépséged híre. Úgy készülj lányom, hogy holnap elkezdődik a bemutatkozás. Remélem, hogy hamarosan méltó társra találsz!

            Sok-sok fiatal jött el, akik hallották hírét a gyémánttá váló könnyeknek, és arra gondoltak, hogy ha sikerül megríkatni a királylányt, akkor elcsenik a drágaköveket és egy életre gazdaggá válnak. Nem szerettek volna akkora felelősséget vállalni, mint egy ország vezetése, de a jólét, az vonzotta őket. Azon gondolkodtak, hogyan is bánthatnák meg a lányt, hogy minél több könny peregjen a szeméből. Az udvaron gyülekeztek mindannyian, és közben beszélgettek. Az egyik úgy gondolta, hogy mikor kettesben maradnak, a lány okosságát vonja kétségbe, a másik, hogy a jószívűségét kérdőjelezi meg, a harmadik, hogy a ruháját fogja ócsárolni. Volt, aki a szüleire szeretett volna rosszat mondani, olyan is, aki az országra, amelyben élt. Mikor bejutottak hozzá, akkor bár elállt a lélegzetük a szépségétől, mégis megpróbálták megríkatni. A lány azonban átlátott rajtuk.

– Miért jöttetek ide a kezemet megkérni, ha rosszat gondoltok rólam és a családomról? Nem akartok ti itt király lenni, más a szándékotok! – kiáltott a kapzsi kérőkre, és kitessékelte őket.

Így aztán hamarosan ráébredtek a családban, hogy nem találnak méltó párt ilyen könnyen a lányukhoz. Tanakodtak, hogy mitévők legyenek, de egyelőre nem jutottak semmire.

Élt a palotában egy fiú, aki a szökőkutakat tervezte a kertbe. Legalább tizenkettő volt belőlük, mind csodálatos aranyozott szobrokkal ellátva. Arra készült, hogy legközelebb tervez egy olyat, melynek fő alakjai a királyi család, a királylány szobra mosolyogva áll a szökőkút közepén, két tenyerét összezárja, és ujjai közül folyik ki a víz, mellette a szülei állnak, őket az ország lakói veszik körül. Engedélyt kért a királytól és királynétól, mikor azt megkapta, elkezdte a munkát. A terveket bemutatta, majd hívta az udvari szobrászt. A szökőkút hamarosan elkészült. A bemutatóra odasereglett az ország népe, mindenki kíváncsian várta, mit alkotott a fiatal udvari szökőkút tervező.

Meghatottan vették észre, hogy az új, hatalmas műben sok kedves ismerősüket örökítette meg a szobrász. A királyi családot nagyon kedvelték, hiszen a békét, a szeretetteljes légkört ők biztosították, így nagyon tetszett nekik az alkotás.

Hogy mit szólt a királyi család? A király és a királyné elismerésüket fejezték ki az ifjúnak. A királylány odalépett hozzá, és így szólt:

– A munkádat nem csak a hozzáértés jellemzi, hanem az is látszik, hogy szereted és tiszteled a családomat! Köszönöm neked, hogy ilyen szépet és maradandót terveztél! – odanyújtotta a kezét, és szemében a hála, és öröm könnyei csillogtak. Mikor találkozott a két fiatal tekintete, a királylány arcán legördültek a könnycseppek, melyek földre érve gyémánttá változtak. A fiú lehajolt érte, felvette, és átnyújtotta a lánynak.

– Amíg én ebben az udvarban élek, vigyázok arra, hogy ezek a drágakövek csak örömkönnyekből származzanak! Ezt az egész ország népe előtt ígérem meg! – mondta, és engedélyt kért a távozásra.

A király és királyné látták, hallották szavait. Bent a palotában még aznap hívatták a lányukat.

– Kislányom, mi a véleményed a szökőkút tervező ifjúról? – kérdezték.

– Ő tiszta szívű, jó szándékú, okos és tehetséges. Szereti ezt az országot – felelte a lány.

– És ahogy mi láttuk, téged is – mondta az édesanyja.

– Én is megszerettem őt, amint megismertem – szólt a lány.

A király már másnap hívatta az ifjút. Ettől fogva maga mellett tartotta, és megtanította mindarra, amit ő tudott egy békében, szeretetben élő ország irányításáról. A fiú gyorsan tanult. Mivel a palotában sok időt eltöltött, így gyakran találkozott Gyémántkönny királylánnyal. Egyre jobban megismerték és megszerették egymást. Hamarosan bemutatta a szüleit, édesapja a palota épületének bővítését tervezte, édesanyja képeket festett.  Mikor mindent megtanult, amit egy királynak tudnia kell, a király így szólt:

– Hogy érzed, tudod vállalni ennek az országnak a vezetését? Meg tudod tartani a békét? A szeretet légkörét képes vagy fenntartani?

– Sokat tanultam az elmúlt időszakban király uramtól, merném vállalni a feladatot! – válaszolt komolyan a fiú.

A király behívta a lányát és a királynét. Odahívatta a fiú szüleit. Mikor mind együtt voltak, megkérdezte:

– Szeretitek egymást fiatalok?

Ők egyszerre válaszoltak:

– Igen!

Akkor a fiú megkérte a királylány kezét, akinek szeméből örömkönnyek hullottak, az előtte térdelő ifjú két tenyerébe fogta őket. A lány igent mondott azonnal. Gyűrűjét azokból a gyémántokból csináltatták, melyek a lánykéréskor hullatott örömkönnyekből származtak.

            Megtartották a lakodalmat. A fiú jó királya lett az országnak, ha valami kétsége akadt az öreg király mindig segített neki. Gyémántkönny királylány és ő mindenben jól megértették egymást, békés, szeretetteljes otthont és országot tartottak fenn, két fiú és két kislány gyermekük született.

 

 

 

Kovácsné Demeter Monika Iringó, meseíró

PRÉMIUM Kovácsné Demeter Monika Iringó Prémium tag

Debrecenben születtem. Itt érettségiztem a Tóth Árpád Gimnáziumban, itt végeztem okleveles vegyészként a Kossuth Lajos Tudományegyetemen. A BIOGAL- TEVA Gyógyszergyárban 40 évig dolgoztam gyógyszerfejlesztőként. Két fiam és négy unokám van. Gyerekkorom óta szeretek történeteket írni. A meseírást 2023-ban kezdtem, és ez új utat nyitott az életemben. Remélem, akik olvassák a meséimet, azoknak örömöt szerzek, mert akk...

Vélemények a meséről

Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!



Sütibeállítások