Kép forrása: saját
Morzsi erdei sétája.
Egy verőfényes nap délutánján Morzsinak sétálni volt kedve. Ásott egy kis lyukat a kerítés alatt, és óvatosan kimerészkedett rajta. Már elfelejtette a korábbi kalandokat, vidáman ugrált az úton, és felszabadultan kergette az útjába akadt lepkéket, madarakat. Kijutott a Pusztára Meglátta a közeli erdőt, hát határozottan arrafelé indult.
Útközben nem találkozott senkivel. A falu templomának nagyharangja kongott utána néhányat búcsúzóul.
Beért az erdőbe. Sűrű csend honolt itt, óvatosan lépkedett, a gazditól tudta, hogy nem szabad hangoskodni, tiszteletben kell tartani az erdő nyugalmát, békességet árasztó csendjét, az erdei állatok lakhelyét…
A nagy csendben egyszer csak meghallotta egy közeli madár hangját.
- Kakukk, kakukk…
Tudta, a babonás emberek azt tartják, ahányat a madár kakukkol, annyi évig élhet még a kérdező.
Lássuk csak!
- Kakukk, áruld el, hány évig élhetek még!
- Egy, kettő, három, négy, öt, hat, hét, nyolc, kilenc, tíz, tizenegy, tizenkettő, tizenhárom, tizennégy ,tizenöt. Atyaég! Százöt éves lennék az emberek időszámítása szerint! Azt mondta a gazdim, Andó, egy kutyaév hét évet számítana az emberek körében. na akkor én már a hamut is mamunak mondanám!
Ahogy így morfondírozott, a lába előtt elfutott egy szürke kis jószág.
- Hohó barátocskám! Állj csak meg egy szóra! Ki vagy? Hogy hívnak? Hol jársz itt, ahol a madár se jár?
- Én a mezei egér vagyok. Betévedtem ide a rengetegbe, és most nem tudok „kitévedni”. Azt hiszem, eltévedtem.
- Fordulj vissza, aztán jobbra! - tanácsolta neki Morzsi.
Egérke megköszönte az útmutatást, és elfutott.
Valami magasabb, szögletes, és valljuk be, kissé büdös „építményhez” ért Morzsi.
- Hát, ez meg mi lehet? – törte a buksiját.
- Apró, vörös bundás állatok ugráltak ki-be a nyíláson. Viháncoltak, veszekedtek egy csirkelábon.
- Mit csináltok? - érdeklődött Morzsi.
- Kik vagytok egyáltalán? Nem tanultátok meg, hogy a testvérek mindig szeretik egymást, mindent megosztanak, amijük van, és vigyáznak egymásra, soha el nem hagyják egymást. Nem civakodnak.
- Ez a rókavár. Mi pedig a rókafiak vagyunk. A szüleink vadászni mentek, csak sötétedés után érnek haza. Biztosan hoznak finom falatokat is. Picur, a legkisebb testvérünk tegnap eldugta ezt a csirkelábat, és most nem akar adni belőle. Egyedül enné meg, az irigy kutya!
- Mi az, hogy „irigy kutya”? - horkant fel Morzsi. Én magam is kutya vagyok, de nem vagyok irigy. Ezt kikérem magamnak!
A rókafiak megszeppentek az erélyes hangra, abbahagyták a civódást, és udvariasan kérdezték: - Hová mész? Te is vadászni? Szereted a csirkehúst? Vagy inkább hízott libát ennél?
Morzsi válaszra sem méltatta őket, tovább indult az erdei úton.
Az erdő egyre sűrűbb lett, már a nap se sütött be a fák közé, messziről fura zajok hallatszottak, aztán valami felvisított…
Egy hatalmas fa kidőlt a gyalogútra.
Morzsi védősisakos favágókat pillantott meg, kezükben fűrésszel.
- Hé, Morzsi! Mit keresel itt, ilyen messze a falutól? - szólította meg egy favágó, akiben felismerte Józsi bácsit, a szomszédot, a barátja, Bizsu kutya gazdáját.
- Visszatalálsz? Várj, nemsokára vége a munkaidőnknek, akkor hazajöhetsz velünk, itt van a teherautónk az erdő széli tisztáson. Aztán máskor ne kódorogj el ilyen messzire! Kicsike vagy te még, az erdő veszélyes az ilyen kicsi állatoknak.
- Megígérem - mondta Morzsi, és türelmesen várta, amíg a munkások összeszedték szerszámaikat, és elindultak a tisztáson hagyott teherautójukhoz.
Morzsi is velük…
Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!
Ezt a mesét írta: Jencski Erzsi amatőr író
Gyermekkorom óta írok verseket, meséket. Verseim irodalmi antológiákban jelentek meg. Szívesen mesélek, pályázatokon szerepeltem meséimmel is. Nincs saját kötetem.