Barion Pixel

Nyári zápor - Cseppke a hattyúkkal ismerkedik


Nyári zápor – Cseppke a hattyúkkal ismerkedik
– Készülhetünk testvérkéim! – kiáltotta Cseppke, amikor az egyre közeledő morajlást, égzörgést meghallotta. – Köszönjünk el Felhő anyótól, ki tudja, mikor kerülünk vissza hozzá… –  azzal már meg is eredt az eső,...

Kép forrása: Tengr.ai Image AI

Nyári zápor – Cseppke a hattyúkkal ismerkedik

– Készülhetünk testvérkéim! – kiáltotta Cseppke, amikor az egyre közeledő morajlást, égzörgést meghallotta. – Köszönjünk el Felhő anyótól, ki tudja, mikor kerülünk vissza hozzá… –  azzal már meg is eredt az eső, a kis vízcseppek összekapaszkodva zuhantak a Föld felé.

– Ne féljetek, én már tavasszal jártam a Földön egy rövid ideig. Akkor egy tócsába estem, de jó volt, mert megismertem az embergyerekeket. Ők nagyon örültek nekünk, egyfolytában futkostak, pancsoltak a pocsolyákban. A tavaszi szellő hamar felszárított bennünket, és visszakerültünk Felhő anyóhoz. Vajon most hová csöppenünk? – gondolkodott Cseppke, azzal már bele is pottyant egy nagy tó vízébe.

– Tyűha, ez sokkal több víz, mint a tavaszi pocsolya volt! Itt talán tovább maradhatok és többet megtudhatok a lenti világról!

Felhő anyónál a kis vízcseppek sokat meséltek egymásnak a földi tapasztalataikról. Beszélt már olyannal is, aki hosszú idő után egy nagy vízből került vissza a felhők birodalmába. Na ő aztán tele volt élménnyel és mondanivalóval. Ebből gondolta Cseppke, hogy szerencsésen ért Földet.

A sok vízcsepp között jólesően ringatózott Cseppke is, amikor valami, vagy valaki egy jót lökött rajta. Nem értette mi történt, csak annyit látott, hogy egy nagy feketeség kapálózik a vízben. Mivel nem látott még hattyút, nem is tudhatta, hogy Huba hattyú lábához volt szerencséje. A következő pillanatban aztán magával Hubával is szembe nézhetett, mivel a hattyú a víz alá bukva hínárrügyekre vadászott. Cseppke épp egy ilyen hínárrügy csúcsán csücsült, de nem sokáig, mert hirtelen Huba hattyú csőrében találta magát. A hattyú pedig tempósan a part felé úszott, hiszen ott volt a családi fészek, benne a hét idei fiókával és mamájukkal, Lénával.

– Hogy van a kis betegünk, Léna? – trombitálta párjának Huba. – Hoztam neki friss hínárrügyet, ahogy Uhu apó tanácsolta.

Léna mellett, testvéreitől kissé távolabb pihegett Pötyi, a kíváncsi hattyúfióka, aki emberi eledeltől betegedett meg. Huba a kis beteg elé tette a friss vizes rügyet. Pötyi csak az egyik szemecskéjét nyitotta ki apa hangjára, aztán gyorsan a másikat is, mivel meglátta a rügy csúcsán integető apró vízcseppet. Mindjárt felélénkült a madárka, mert tudta, hogy egy új játszótárs érkezett hozzá. Nem mintha a testvéreivel nem szeretett volna játszani… Az integető vízcseppet lefújta a hínárról, aztán már falatozott is jóízűen.

A pici vízcsepp kitartóan integetett Pötyinek a fészek széléről, amit már nem lehetett szó nélkül hagyni, még így betegen sem.

– Ki vagy te, apróság? Nekem még eddig egy vízcsepp sem integetett – értetlenkedett a fióka.

– Cseppke vagyok, az esőcsepp, és onnan a magasból érkeztem hozzátok – mutatkozott be a kis vízcsepp. Nagyon örülök, hogy a nagy vízbe pottyantam, mert így sokáig itt lehetek nálatok.

Ezt Pötyi nem értette, ezért Cseppke elmesélte, hogy az esőcseppek hogyan is forognak ég és föld között. Mesélt a magasban repülő madarakról is. Ez Pötyinek nagyon tetszett, a szüleitől hallotta, hogy egyszer majd ő is fog repülni. De egyelőre még csak itt a tavon ismerkedik a hattyúk életével. Megígérte a kis vízcseppnek, hogy ha meggyógyul, megmutatja neki a tavat és lakóit is.

– Csak maradj itt a közelemben! – kérte Cseppkét. – Itt a fészek szélén meg tudsz kapaszkodni és nem sodródsz el a többi vízcseppel.

Cseppke így is tett, a fészek alatti vizes, de védett részen telepedett le, így a nap sugarai nem tudták őt szárítani. Ha egy kis nedvességre vágyott, belógatta kezét, lábát a nagy vízbe.

Pötyi két nap pihenés és gyógyulás után újra készen állt arra, hogy a családjával megint a tavon úszkáljon és ismerkedjen a fészken túli világgal.

– Gyere elő, Cseppke! – hívta kis barátját a hattyúfióka. – Indulunk kirándulni, meg egy kicsit szomszédolni a vadkacsákkal. Csobbanj ide a hátamra, kapaszkodj a tollamba! – azzal már úszott is a szülei és a testvérei után Pötyi.

Néha egy kis vizet locsolt valamelyik szárnyával a hátán utazó Cseppkének. Közben be nem állt a csőre, egyfolytában mesélte, hogy melyik növénynek mi a neve, hogy kik azok a madarak, akik szintén itt laknak a tavon. Még azt is elmesélte, hogy lent a mélyben kik élnek. Ezt az apukájától tudta, mivel ő még nem tudott mélyre merülni.

A hattyúszülők csak azt látták, hogy a sor végén úszó Pötyi megállás nélkül csipog, meg fröcsköli magára a tó vizét. Ők nem tudtak Cseppkéről, de örültek a látványnak, mert ebből gondolták, hogy meggyógyult a fiókájuk.

Így ment ez napokig: úszkálás a tavon Pötyi hátán vagy a lábába kapaszkodva, közben ismerkedés a többi vízimadárral. Néhány rokonával is találkozott Cseppke, akik a sárga liliomok szirmain csillogtak. Köszöntötték egymást, aztán elmondták, hogy Felhő anyó már nagyon hiányolja a cserfes Cseppkéjét. Az igazság az, hogy már a kis vízcseppnek is hiányzott égi családja. Egyre többször hagyta magát a napsugarakkal melengetni, aztán mégis inkább a vízbe csobbant. A közelben úszkáló békaporontyokkal vízilabdázott, ő volt a labda, a kis békák pedig egymás felé ütögették Cseppkét. Ez egy darabig mulatságos is volt, aztán jobbnak látta visszaúszni Pötyiék fészkéhez.

– Gyere velünk, Cseppke! Megyünk Uhu bácsi fája alá, füvet csipegetni. Az ám a finomság!

Cseppke elfoglalta megszokott helyét Pötyi hátán, és néhány perc után már kint totyogtak a tóparti friss fűben. A Nap meg egyre forróbban sütött mindenre, Pötyi hátára is. Hiába bújt Cseppke a puha pihék közé, a meleg napsugarak mindenütt elérték. Érezte, ahogy megy össze, tudta, hogy búcsúzni kell a hattyúbarátjától. Még egy ölelés Pötyinek és már emelkedni is kezdett Cseppke… Egyre magasabban járt, már csak egy kék pötty volt Pötyiék tava. Kissé szomorú volt, mert nagyon megszerette a hattyúcsaládot, de azért örült is, hogy hazaér Felhő anyóhoz.

Közben a parton legelésző hattyúszülők arra lettek figyelmesek, hogy Pötyi sírós hangon csipog és a nyakát nyújtogatja az ég felé.

– A füvet nézd Pötyi, mert megfájdul a fejed, meg a szemed, aztán megint jöhetünk tanácsot kérni Uhu bácsitól! – kérlelte fiókáját Léna, majd jóllakottan visszasétáltak a tóba.

Gyöngyösvári Mara, amatőr meseíró

PRÉMIUM Gyöngyösvári Mara Prémium tag

Varga Mária Gyöngyi nyugdíjas tanítónő vagyok. Tíz éve kezdtem mesés történeteket írni, melyek főleg az alsós korosztálynak szólnak. Magánkiadásban adtam ki öt gyermekkönyvemet, melyek főszereplői: Balambér nyuszi, Vöric cica, a körhintába fogott pónik, Pogi a tacskókölyök, manók, mókusok és tündérek. Meséimet Gyöngyösvári Mara álnéven írom. Legfrissebb meseregényem a Gyöngyösvár közeli Tölgyerdőben és Tünde...

Vélemények a meséről

Mária László

2024-07-17 14:35

Nagyon tetszett Jankának aki most 6 éves Várjuk a többi szép mesét



Sütibeállítások