Barion Pixel

Sese manó esős napja


A pirosra festett ház ablakán szüntelenül kopogott az eső. Hatalmas cseppekben hullott, azután patakokban folyt lefelé a víz az üvegen. A kertben a...

Kép forrása: pixabay.com

 

            A pirosra festett ház ablakán szüntelenül kopogott az eső. Hatalmas cseppekben hullott, azután patakokban folyt lefelé a víz az üvegen.  A kertben az éneklő gyümölcsök és zenélő zöldségek szomjasan itták, de a manók esőkabátban közlekedtek a városban.

            Sese manó úgy gondolta, hogy ebben az időben ki sem mozdul otthonról. Ült a pamlagon, és olvasott, amikor dél körül megszólalt a csengő.

Vajon ki jár errefelé ilyen zord napon? – kérdezte gondolatban, és kisietett a szobából. Felvette a sárga esőkabátját, gumicsizmát húzott, és kiszaladt a kertbe.

Ha jól látom, akkor egy manó kislány áll a kapuban! – észlelte, amint közelebb ért. Gyorsan kinyitotta az ajtót, és sürgetően rászólt:

– Szaladj gyorsan előre, odabent majd beszélgetünk!

A manó kislány rohant, ahogy a lába bírta, nyomában egy foltos kiskutya szedte a lábát. Mindketten teljesen átáztak. Amikor a kislány megállt az előszobában, annyi víz csöpögött le a ruhájáról és a hajából a padlóra, hogy egy kis tócsa gyűlt össze körülötte. Ránézett a foltos kiskutyára, aki megrázta magát, és a sok víz a bundájából szerteszét szóródott a helyiségben.

– Jaj, ne haragudj! – kért bocsánatot a kislány, és esdeklőn nézett Sese manóra.

– Sebaj! Várj egy kicsit, hozom a szárítót! – ígérte Sese manó, és elszaladt. Hamarosan előhozott egy szerkezetet, amit a földre tett, bekapcsolta, és az meleg levegőt fújt a manó kislányra és a foltos kiskutyára, egészen addig, amíg mindketten teljesen megszáradtak.

– Ez olyan, mint egy hajszárító! – jegyezte meg a kislány.

– Igen, majdnem olyan! Csak egy kicsit mégis más! – felelte Sese manó. – Gyertek be, üljetek le, én készítek neked egy forró teát, sok citrommal és mézzel! – folytatta, mire a foltos kiskutya szomorú szemekkel nézett rá.

– Hozzak neked is? – kérdezte tőle, mire a kutyus vakkantott egyet, és Sese manó kérdőn nézett a manó kislányra.

– A kutyusom is szereti a meleg italt! Hozz nyugodtan neki! – erősítette meg a gazdája.

Sese manó hamar elkészítette a védőitalt, és behozta a nemrég még ázó-fázó vendégeinek. Amikor a manó kislány kortyolgatni, a foltos kiskutya lefetyelni kezdte, akkor óvatosan megkérdezte tőlük:

– Hová indultatok ebben az ítéletidőben? Mit kerestek errefelé?

A manó kislány így szólt:

– A szomszéd városban lakom, ott hallottam az emberektől, hogy te itt élsz, Sese manó. Nem sokat kérdezel, csak se szó, se beszéd segítesz, ahol csak tudsz.

– Mi a gondod, manó kislány? – kérdezte Sese manó.

– Kincset keresek. Állítólag errefelé rejtették el – felelte a manó kislány.

– Nem sokat kérdezek, az igaz, de mégiscsak tudnom kell, miféle kincsről van szó? Arany, ezüst, gyémánt? – kérdezte Sese manó.

– Nem tudom. Hallottam otthon a szüleimtől, hogy a legnagyobb kincsünket a hegyekbe rejtették, amikor a tiszta vizű hegyi pataknál kirándultunk. Megkeresnéd? – nézett kérdőn a manó kislány.

Sese manó fogta magát és azonnal útnak indult. Az eső kopogott a kabátján, de nem tudta eláztatni, a sárban gázolt, de a csizmája jól tűrte a viszontagságokat. Dörgött, villámlott, de nem félt. Olyan sebesen közlekedett, ahogyan csak bírt, így hamarosan felért a hegytetőre. Amint felkapaszkodott a csúcsra, kisütött a nap, és megjelent egy szivárvány az égbolton. A vörös, és narancsos színek mellett a sárga, zöld, kék és ibolya csodás látványt nyújtott. Éppen a tiszta vizű hegyi patak felett ívelt át, így Sese manó arrafelé tartott, ahol meglátta a szivárványt.

– Mutasd meg nekem kérlek, hol rejtőzik a manó kislányék legnagyobb kincse! – kérte Sese manó.

A szivárvány válaszul a sebes patak partján egy nagy fehér kőre vetette a fényét. Sese manó lehajolt, és alá nézett. Egy kicsiny kis dobozt talált ott, amelyet kulcsra zártak. Magához vette, és hazasietett vele. Otthon a manó kislány és a foltos kiskutya már izgatottan várta.

– Elhoztad a legnagyobb kincsüket? – kérdezte tőle a kislány.

– Igen, azt hiszem, megtaláltam! – felelte Sese manó, és átnyújtotta a dobozt. A foltos kiskutya izgatottan csaholt, a kislány kíváncsian vette kezébe a kincset rejtő tárgyat. Próbálta kinyitni, de nem sikerült.

– Vajon hol a kulcsa? – sóhajtotta. A szivárvány ekkor beszökött a szobába, és egy színes fénycsóva világította meg a kislány nyakában függő arany medált. Ő a dobozkához érintette, és az kinyílt.

A kislány szívét melegség járta át. Eszébe jutott, amikor az apukája a nyakába tette ezt a láncot, és azt mondta:

– Ha megérinted ezt a medált, jusson mindig eszedbe, hogy milyen szeretettel adtuk neked ezt az anyukáddal együtt!

Akkor a hegytetőn álltak, és épp egy ilyen szivárvány szelte át az égboltot, mint most. Apa elővette a zsebéből a nyakláncot, és az ő nyakába tette, közben azt mondta, hogy jó volna ezt a pillanatot dobozba zárni. Anya elővette ezt a kis ládikát, kinyitotta, majd rázárta a tetejét.

– Ebben lesz a mi legnagyobb kincsünk, a pillanatok, amelyek szeretettel vannak tele! Berakom a fehér kő alá! – mondta.

A manó kislány arcán hálás mosoly játszott. Lecsukta a doboz fedelét, és amint a medált hozzáérintette, az bezárult.

– Mit láttál benne? – érdeklődött Sese manó.

– Nem kellett megnéznem, mert a szívemben érzem – felelte a kislány.

– Értem. Akkor visszaviszem oda, ahol megtaláltam – bólintott Sese manó, majd útnak eredt. A kis dobozkát a hegyekben, a sebes vizű patak partján a nagy fehér kő alá visszatette, és hazaszáguldott.

            A manó kislány már várta.

– Köszönöm, hogy segítettél! – mondta. – Ha a szomszéd városban jársz, látogass meg! – hívta, és mivel már elállt az eső, a foltos kiskutyájával együtt hazafelé indult. Sese manó elkísérte egy darabon, és reménykedett abban, hogy hamarosan újra találkoznak.

 

 

 

 

 

Kovácsné Demeter Monika Iringó, meseíró

PRÉMIUM Kovácsné Demeter Monika Iringó Prémium tag

Debrecenben születtem. Itt érettségiztem a Tóth Árpád Gimnáziumban, itt végeztem okleveles vegyészként a Kossuth Lajos Tudományegyetemen. A BIOGAL- TEVA Gyógyszergyárban 40 évig dolgoztam gyógyszerfejlesztőként. Két fiam és négy unokám van. Gyerekkorom óta szeretek történeteket írni. A meseírást 2023-ban kezdtem, és ez új utat nyitott az életemben. 2025 február végére megjelenik a Mesés percek Mesemadár ...

Vélemények a meséről

Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki hozzászól!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!



Sütibeállítások