Kép forrása: pixabay.com
Szent Miklós süvege.
Réges-régen történt, egy hófödte faluban, ahol a házak ablakában minden decemberben gyertyák világítottak, és a levegőben fahéj és narancs illata keveredett, élt egy fiatal cipész, akit Jánosnak hívtak. János szorgalmas ember volt, de nagyon szerény körülmények között élt. December elején a falu gyerekei izgatottan várták Szent Miklós napját, és János is mindig remélte, hogy egy apró ajándékot talál a csizmájában.
Egyik éjjel, amikor éppen a műhelyében dolgozott, furcsa zajt hallott a tető felől. Mintha valami koppant volna. Az ablakhoz szaladt, de semmit nem látott, csak a hó hullott csendesen. Épp vissza akart térni a kaptafához, amikor a műhely ajtajában egy piros süveget pillantott meg.
A süveg díszes volt, aranyszegéllyel és egy apró csillaggal a tetején. János soha nem látott ehhez foghatót. Óvatosan a kezébe vette, és abban a pillanatban egy kedves, mély hang szólalt meg a semmiből:
– Ez a süveg Szent Miklósé. Vigyázz rá nagyon, mert varázserő rejlik benne.
János szeme elkerekedett, körül nézett, de senkit nem látott.
– Szent Miklósé? De hogyan került ide?
– Segítségre van szükségem, János – mondta a hang. Ma este nem tudok minden gyerekhez eljutni, és a süveg varázsereje segít majd abban, hogy te vidd el az ajándékokat helyettem.
János először megijedt, de aztán mégis felpróbálta a süveget, és azonnal különös érzés kerítette hatalmába. A süveg vezetni kezdte. Először a műhelye hátsó szobájába, ahol egy régi, poros láda állt. Amikor János kinyitotta, tele volt gyönyörű, kézzel készített játékokkal, meleg sálakkal, kis cipellőkkel és finom édességekkel.
– Ezeket te készítetted az elmúlt években – mondta a hang. – Minden alkalommal, amikor valamit szívből készítettél, a süveg titokban ide gyűjtötte. Most eljött az ideje, hogy ezek az ajándékok örömet szerezzenek valakinek.
János az ajándékokat beletette egy hatalmas zsákba, a süveg pedig így szólt:
- Most pedig indulj útnak, mert a gyerekek már nagyon várnak!
Aznap éjjel minden gyermek kiscipőjébe hullott ajándék. Kinek alma, dió, kinek krumplicukor jutott. Amikor az utolsó ajándékot is elhelyezte, a süveg egyszer csak lecsúszott a fejéről, és lágyan a kezébe hullott.
– Köszönöm, János – szólalt meg a hang. A szíved melegsége megmutatta, hogy te is épp olyan vagy, mint Szent Miklós. A süveg most visszatér hozzám, és ne feledd: a varázslat mindig ott él, ahol jóság és szeretet van.
A süveg lassan eltűnt, mintha soha ott sem lett volna. János pedig fáradtan, de boldogan tért haza, és másnap, amikor a gyerekek ujjongva mesélték, milyen csodás ajándékokat találtak, János csak mosolygott. Örökre megőrizte magának a titkot, de tudta, hogy azon az éjszakán ő is egy kicsit Szent Miklóssá válhatott.
Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!
Ezt a mesét írta: Tóth Marianna meseíró
Kunszentmártonban élek, 1963. november 1-én születtem Szentesen. Kisgyermekkorom nagy részét nagyszüleimnél, Alattyánon és Csépán töltöttem, ahol megismerkedtem a falusi emberek életének szépségeivel és nehézségeivel. Iskoláimat Kunszentmártonban, Szarvason, Budapesten, Szegeden és Debrecenben végeztem az óvónői pályához kapcsolódóan. Az óvodapedagógia sajátos eszközrendszere lehetőséget adott arra, hogy a művé...