Barion Pixel

A végtelen pusztaságon

A végtelen pusztaságon, a Hortobágyon, állt egy gémeskút, vizet nyertek belőle.

A legelésző állatok számára nagyon hasznos volt, mert minden nap szorgosan osztogatta az éltető, friss vizet, de vigyázták is nagyon, hogy egy cseppje se menjen kárba!

Messze futottak a poros utak, lábuknál pipacsmező terült el, ott nyújtózkodtak kecsesen. A nap jószívvel ontotta aranyát, megcsiklandozva a pásztor, s a legelésző állatok orrát, s lágyan omlott a mezőre szerte-széjjel. Itt az ég is kékebb volt, a felhők is lustán időztek, a tiszta égen pedig bárányfelhők úszkáltak. Tátott szájjal, ámulattal gyönyörködött benne, aki csak látta, s ha elcsitult a nyári alkony, tücsökciripelés hallatszott az éjben.

Történt egy napon, hogy a közelben gyárat építettek. Ki tudja, hogy mi mindent csinálhattak ott, de annyira elszennyezték a talajvizet, hogy abból sem ember, sem állat nem ihatott többé. A gémeskút fogta magát, s bánatában elapadt.

Hiába kérlelték a pásztorok, a szürkemarhák, a racka juhok, a ménes, a konda, a kút megmakacsolta magát. De hogy is adhatott volna ivóvizet jószívvel? Hiszen akkor megbetegedtek volna tőle.

Ahogy telt-múlt az idő, a pásztor, s az állatok lassacskán elmaradoztak, így teljesen magára maradt, már senki se látogatta.

Szikes földön szökkent a fény, s elnyúlva bóbiskolt a délibáb. Éjjelente az égen milliárdnyi csillag tündökölt. A végtelen sztyeppén, hol a szél is halkan ballagott, s lágyan ringott a búza, mint a tó, földillatú volt a hajnali pirkadás.  Így telt el sok-sok idő.

Egyik nap egy busz érkezett és megállt a közelben. Sokan szálltak ki belőle, felnőttek, gyerekek. Amint észrevették a kicsik a magányos kutat, sietve futottak oda. Azt se tudta, hová legyen a nagy megtiszteltetéstől. Boldog volt, nagyon boldog. Arra gondolt, hogy mennyit volt magányos, most pedig mily sokan látogatják. Megérkezett a pásztor is, fején süveg, testén juhbőrből varrott, szőrmés bunda, kezében bot volt és mesélt. Hogy miről?  Beszélt a pusztai legeltetésről, a hortobágyi pásztorkodásról, és természetesen a gémeskút felbecsülhetetlen hasznáról. A kút ilyenkor mindig elpirult. A gyerekek meg egyre csak kérdeztek és kérdeztek a pásztortól:

-          Mitől ilyen száraz a föld? Mitől van aszály?

-          Hosszú hetek, hónapok óta nem volt csapadék, nem volt eső.

-          Miért van itt ennyire meleg? Szinte szédülök, folyik a homlokomon az izzadtság.

-          Kiszáradt a gyep, kiszáradnak a közeli erdők, lassan elsivatagosodik a Hortobágy.

-          Mi mit tehetünk?- kérdezte egy apróság.

-          Vigyázzatok minden csepp ivóvízre, ne pazaroljátok!- felelte a pásztor. Aztán tovább vezette őket a pusztaságon.

A gémeskút nagyon boldog volt, mert bár többé vizet nem adhatott, de sokan látogatták és hallgathatta, hogy milyen nagy haszna volt annak idején.

 

 

 

 

 

 

Gani Zsuzsa, hobbi meseíró, történetíró, versíró

PRÉMIUM Gani Zsuzsa Prémium tag

Kilenc éve kezdtem verseket, meséket, történeteket írni, melyek főként a természetről, illetve hagyományőrzésről szólnak. Hiszen ismernünk kell a múltunkat és ezt a felmérhetetlen jelentőségű hagyatékot tovább is kell adnunk a jövő nemzedékének. A mesékkel, történetekkel a szórakoztatás és az örömszerzés is a célom. Ha mosolyt varázsolok a gyermekek orcájára, ha a szívét, lelkét megérintettem, már megért...

Vélemények a meséről

Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki hozzászól!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!



Sütibeállítások