Kép forrása: pixabay
Ugató Béka és a bábszínház.
Fodor Gyöngyi - Ugató Béka és a bábszínház
Ugató Béka a Tibeti Lovagok nevű indián törzs főnöke volt, a világ utolsó megmaradt törzse, amely éppen azért maradt fenn, mert kivándoroltak Ázsiába. Egy napon (a fülledt hőség időszaka volt), elfáradva a naptól, amely egyre jobban kiszárította a földet és megnehezítette a táplálékkeresést, esőtáncba kezdett. A törzs többi tagja éppen vadászni volt, de úgy gondolta, egyedül is elbír ezzel a feladattal, elvégre ő a törzsfőnök. Ugató Béka táncolt, táncolt önfeledten esőért könyörögve, amikor érdeklődve közeledebb feléje egy báb, olyan, amilyen a bábszínházakban lehet látni.
- Mit csinálsz? – kérdezte a báb. Ugató Béka azt válaszolta, hogy megpróbál segíteni az Anyatermészetnek, hogy elhárítsa az élelmiszerhiányt.
- Ez igazán nemes cselekedet, csatlakozom én is hozzád – mondta a báb és már ketten táncoltak.
Tíz perc telhetett el, amikor fülsiketitő lármát hallottak. Ugató Béka azt hitte, hogy az istenek válaszoltak az imáira és mennydörgés hangja zavarta meg a táncukat, hamarosn érkezik a vihar. Azonban csalódnia kellett, mert egy nagydarab, szakállas férfi ordítva közeledett, majd megfogta a bábot a fülénél fogva, és felemelte.
- Nem szégyelled magadat? Megígérted, hogy körbe fogsz járni és embereket keresel az előadásunk megtekintésére. Ehelyett itt talállak, és úgy táncolsz, mint egy bolond!
E szavak hallatán az indián főnök felháborodott, és így válaszolt a szakállas pimasznak:
- Elnézést, ha közbeavatkozom, de a báb itt nem csinál semmi rosszat, épp ellenkezőleg! Esőért táncolunk, hogy termékennyé tegyük ezt a száraz földet.
Ebben a pillanatban néhány csepp eső, vagy valami más nedvesítette meg Ugató Béka arcát, akinek ettől támadt egy ötlete. Azt javasolta, hogy a törzs tagjaival megnézik az előadást, ha a bábtársulat hozzájuk költözik néhány napra, és közösen hatákonyabban tudják eljárni az esőtáncot. A szakállas férfi úgy gondolta, hogy ezzel a társulata ismertté fog válni, mert majd más törzsek és környékbeliek is ellátogatnak az előadásra, ezért azt mondta, hogy jól van, nem bánja, három napra a Tibet Lovagjai törzshöz költöznek.
Azonban az együttélés kezdete igazán nehéz volt, mert az indiánok bizalmatlanul néztek a bábokra, a bábok meg az indiánokat gyanúsan méregették, ezért Ugató Béka aggódott a tözs tagjai és vendégei közötti kapcsolat miatt. Úgy gondolta, hogy a feszültségek enyhítése érdekében a társulat vacsora után mutassa be az indiánoknak a műsort
Az előadás azonban nem aratott nagy sikert, éppen ellenkezőleg, mert mielőtt elkezdődött volna a műsor, a bábok besurrantak a nagysátorba és ellopták az indiánok békepipáját, hogy azzal támasszák alá az izgő-mozgó színpadot, ami aztán előadás közben így is összedőlt, és ezáltal fény derült a békepipa eltulajdonítására. Az indiánok ki akarták ásni a csatabárdot, alig lehetett őket megnyugtatni. Ugató Béka teljesen kétségeesett.
- Oké, jól van, bevallom, az én hibám. Hogy is gondolhattam, hogy ennyire eltérő szokásokkal rendelkező emberek kijöjjenek egymással?
Úgy döntött, hagyja, hogy a bábszínház a maga útját járja, de megígérte nekik, hogy reklámozni fogja őket a hegyekben, völgyekben, réteken egyarát. Amikor a bábosok elindultak, a nagydarab szakállas férfi meglátott egy orchideát, ami egy kis betondarabból nőtt fel. Ez elgondolkodtatta, hogy talán meg kellene próbálni új életet kezdeni, nem folyton vándorolni, hanem letelepedni Tibetben, ahol még a beton közepén is nyílik az orchidea.
- Itt maradunk és kertészkedünk – adta tudtára a többieknek. Mindenki boldog volt, kivéve azt, aki a torreádor szerepét játszotta az előadásban.
- De akkor én mit fogok csinálni ezentúl? - kérdezte ijedten.
Ugató Béka, aki szem- és fültanúja volt a jelenetnek, így válaszolt a bábnak:
- Te leszel ezentúl a falkavezérem!
Mivel mindenki leckét kapott az életből, az istenek úgy döntöttek, hogy véget vetnek a tikkasztó hőségnek, és kiadós esőt küldtek a kiszáradt földre.
Ehhez a meséhez még nem érkezett hozzászólás, legyél Te az első aki véleményezi!
A szerző biztosan nagyon hálás lesz érte!
Ezt a mesét írta: Fodor Gyöngyi Író - regények, novellák, mesék
Régóta írok. Első megjelent mesém a Nők Lapjában volt, Utazás seprűnyélen címmel, majd megjelent egy mesekönyvem A királykisasszony fogyókúrája, magyarul és német nyelven is . A német nyelvű kiadás a Frankfurti Könyvvásáron mutatkozott be 2007-ben. Nemrég jelent meg egy meseantológia, Hétmérföldes mesék a címe, melyben A két vörösbegy c.mesémmel én is benne vagyok. Ugyancsak benne vagyok egy mesémmel...