Sajnáljuk, de nem találtunk számodra mesét "Tanulságos mesék" kulcsszóra.
A mesék nemcsak szórakoztatnak, de tanítanak is
Nincs is annál jobb egy gyerek számára, ha anya vagy apa ölébe kucorodva egy kedves vagy vicces mesével zárhatja a napot. A mesék elrepítik a fantázia birodalmába, ahol a jó mindig győz, a jóság elnyeri méltó jutalmát, a rosszak pedig pórul járnak. Ám a mesék nemcsak arra jók, hogy lezárják a napot, vagy segítsenek eltölteni két alvás közötti időt, hanem arra is, hogy tanítsanak. Bár azok a mesék is rejtenek magukban tanulságot, amelyek nem célzottan tanító jellegű mesék, de vannak olyanok, melyek kifejezetten olyan céllal születtek meg, hogy valamilyen fontos tudást, tapasztalatot, elvet adjanak át a gyerkőcnek.
A mesék, már az egészen kicsiknek szólók is fontos információkat rejtenek a gyerekek számára. A gyerekek még szabadon mozognak fantázia és valóság között, és képes leképezni a mesékben olvasott szereplőket a valós életükben tapasztaltakkal, még akkor is, ha ez nincs konkrétan kimondva. A tanulság megbújhat a sorok között, de választhatunk konkrétan ez alapján is mesét. A választék bőséges, legyen szó mesekönyvről vagy online mesékről.
Mit taníthatunk meg a mesék által?
Szó szerint bármit. Ha éppen valami fontosat szeretnénk megtanítani a gyerkőcnek, például azt, hogy ne verekedjen az óvodában, ne veszekedjen a testvérével, vagy nem kell félnie a fogorvostól, akkor választhatunk célzottan ilyen jellegű meséket. De nemcsak az ovis korosztálynak találhatunk tanító jellegű meséket. Kiskamaszok számára is bőven akad ilyen jellegű mese.
Gondoljunk csak a népmesékre, vagy az alsósok olvasókönyvében lévő mesékre és versekre. A Csókai Csóka arra tanít minket, hogy ne legyünk hiúk, a két medve és a róka története pedig arra, hogy ne bízzunk meg vakon mindenkiben. De számos más példát is hozhatnánk. Sok szülő persze aggódik, hogy az adott mese nem való még a csemetéjének, mert nem fogja érteni a lényeget. Pedig higgyük csak el, a gyerekek nagyon is értik a mesék mondanivalóját!
A mese tanuláságát mindig a gyerek szűrje le, ne rágjuk a szájába
A mesékben, legyen szó népmesékről vagy modern mesékről, szimbolikusan megmutatkozik számos érzelem és cselekedet. A sárkány vagy a legkisebb fiú szimbolizálja a félelmet, ha darabokra törik valami, az a dühöt, a testvérek rivalizálása a féltékenységet, a tündér, a boszorkány, a vadász vagy a farkas a szülők viselkedését, és még sorolhatnánk. De ezeket nem kell szükségszerűen elmagyaráznunk a gyerkőcnek, mert e nélkül is képes megérteni, és leképezni a mesében hallottakat a saját életére, és persze a saját értelmi és érzelmi szintjére.